Připravili jsme pro vás originální kvíz, u kterého musíte nejdříve pochopit princip a poté vyřešit všechny tři jeho části. Úkol půjde dobře těm, kteří rádi bádají nad hlavolamy a milují matematické rovnice. Výhodu mají lidé s nadprůměrně vyvinutou logikou.
Pokud máte dominantní jiný druh inteligence a úkol vám nepůjde tak rychle, jak byste si představovali, nezoufejte. Klidně si čas protáhnete a dopřejte více času. Není žádnou ostudou si vzít k ruce papír a tužku a objekty si nakreslit. Pokud byste i tak tápali, postup i správné řešení najdete na konci článku.
Co je logická inteligence?
Logická inteligence, někdy také nazývaná logicko-matematická, je jedním z druhů kognitivních schopností, které se zabývají porozuměním a manipulací s abstraktními myšlenkami a systémy. Tento typ inteligence se vyznačuje schopností analyzovat problémy, identifikovat a sledovat vzorce, vytvářet a testovat hypotézy a provádět deduktivní i induktivní uvažování. Je klíčový pro matematiku a jakoukoli činnost vyžadující kritické myšlení.
Logická inteligence je hluboko zakotvena v prefrontálním kortexu – oblasti mozku zodpovědné za výkonné funkce, čili schopnosti plánovat a organizovat, rozlišovat mezi správnými a špatnými akcemi, předvídat výsledky, řešit problémy, rozhodovat a kontrolovat impulzivní reakce.
Prefrontální kortex nejprve přijímá informace o problému z primárních senzorických oblastí – vizuálních, sluchových a somatosenzorických. Pak analyzuje informace a začíná formovat strategii k řešení problému.
Logická inteligence není jediným typem inteligence. Howard Gardner vytvořil teorii mnohočetných inteligencí, která identifikuje celkem osm různých typů. Kromě logické, existuje inteligence lingvistická (schopnost efektivně používat jazyk), hudební (schopnost rozumět a tvořit hudbu), kinestetická (schopnost efektivně používat tělo a ruce), intrapersonální (schopnost porozumět sám sobě), mezilidská (schopnost porozumět ostatním), prostorová (schopnost vnímat svět ve třech dimenzích) a naturalistická (schopnost rozumět přírodním systémům).
Logická inteligence může (ale nemusí) prolínat s ostatními typy. Například, člověk s vysokou prostorovou inteligencí může efektivněji řešit geometrické a vizuální problémy tím, že aplikuje svou schopnost pochopit a manipulovat třídimenzionální prostor. Podobně, jedinec s vysokou lingvistickou inteligencí může lépe rozumět složitým textům a jazykovým strukturám, což může podpořit jeho logické uvažování.
Je důležité zdůraznit, že logická inteligence, ač je to klíčová schopnost pro řadu profesí a disciplín, není jediným ani nezbytným ukazatelem úspěchu nebo hodnoty jedince. Ostatní typy inteligence jsou rovněž důležité a přispívají k plnému a obohacujícímu životu. Naše silné stránky a slabiny v různých oblastech inteligence nás dělají jedinečnými a poskytují nám různé cesty k dosažení našich cílů.
Jak na řešení našeho rébusu
Jedná se vlastně o obdobu rovnice. Když byste položili na sebe a „posčítali“ čáry z prvních dvou čtverců, výsledkem jsou prázdné spojnice mezi body.
Správné řešení je zde:
POKUD VÁS KVÍZ BAVIL, MŮŽETE SE ROVNOU VRHNOUT NA DALŠÍ. DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO S HLEDÁNÍM SPRÁVNÉHO POHLEDU NA DORT. KROM LOGIKY PROCVIČÍTE HEZKY TAKÉ PROSTOROVOU ORIENTACI. NAJDETE HO ZDE.