Sobota, 25 května, 2024

Tohle není dětská hra, ale IQ test pro nejchytřejší: Jak rychle spojíš ozubená kolečka?

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás náročný úkol. Na obrázku vidíte ozubená kolečka převodovky. Jsou označená čísly. Vaším úkolem je pospojovat čísla od jedné do pětky tak, aby se žádné spojnice nepřekrývaly. Připadá vám to jednoduché? Ani náhodou! Zkuste si to.

- Reklama -

Pokud byste měli tužku a hra byla na papíře, úkol by byl snadný. Vy ale nic takového nemáte. Vše se musí odehrát pouze ve vaší mysli. Důležitá je při řešení tohoto kvízu především tzv. pracovní – krátkodobá paměť. Jedná se o jakési dočasné úložiště „dat“ ve vaší mysli.

Pracovní paměť je jednou z klíčových složek celkové paměti a zajišťuje schopnost dočasně manipulovat s informacemi. Je omezená kapacitou, tzn. existuje omezený počet položek, které jsme schopni v daném okamžiku udržet. Běžně se udává, že průměrná kapacita pracovní paměti se pohybuje mezi 5 až 9 položkami. Nicméně existují jednotlivci s vyšší nebo nižší kapacitou.

Pracovní paměť se významně uplatňuje při plánování, rozhodování, učení a řešení složitých úkolů. Dobrá pracovní paměť je často spojována s vysokou intelektuální kapacitou a schopností rychle a efektivně zpracovávat informace. Lidé s výrazně vyšší pracovní pamětí mají často schopnost udržet si více informací v mysli a snadněji manipulovat s nimi.

Pracovní paměť má své sídlo v předním části mozku, v oblastech prefrontální kůry. Při řešení úkolů jako je tento se zapojuje celý proces kognitivního zpracování. Informace se získávají ze smyslových vstupů, následně jsou uchovávány a manipulovány v pracovní paměti. Probíhají procesy vnímání, analýzy, plánování a rozhodování, které spolupracují při řešení úkolu.

Jakmile úkol dokončíte, pracovní paměť se vám „promázne“. Do dlouhodobé paměti se dílčí kroky nepřenášejí a zůstane jen, že jste úkol řešili, a jaký postup jste použili. Způsoby spojení jednotlivých koleček vymizí, abyste mozek nezatěžovali přílišnými nepotřebnými detaily.

Tak co povedlo se vám pospojovat všechny obvody a podržet je v mysli? Pro kontrolu správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD VÁS RÉBUS ZAUJAL A CHCETE SI PROOCVIČTI MYSL DALŠÍM ÚKOLEM, ZKUSTE TŘEBA ROVNICE, KDE BUDETE DOPOČÍTÁVAT HODNOTY PRO JEDNOTLIVÉ KUSY OBLEČENÍ. ÚKOL JE OBTÍŽNĚJŠÍ, NÁROČNÝ NEJEN NA KRÁTKODOBOU PAMĚŤ, ALE I NA MATEMATICKÉ UVAŽOVÁNÍ. PŘI TROŠE ÚSILÍ HO URČITĚ HRAVĚ TAKÉ ZVLÁDNETE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -