Čtvrtek, 13 června, 2024

Blesková IQ výzva pro bystré mozky: Když najdeš všech 10 rozdílů do 30 vteřin, jsi fakt borec!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás klasický kvíz, jehož princip je vám jistě dobře známý: Mezi dvěma na první pohled stejnými obrázky máte najít deset rozdílů. Nenechte se zmýlit dětskou podobou pirátské mapy, některé detaily jsou skryté velmi rafinovaně, a i leckterý dospělý bude mít s jejich nalezením do půl minuty problém.

- Reklama -

Co všechno se odehrává ve vašem mozku při řešení tohoto rébusu?

Nejdůležitější úlohu při řešení rébusu v krátkém časovém úseku hraje koncentrace. Věnovat zadání plnou pozornost a soustředit se na detaily je zcela zásadní. Koncentraci zajišťuje orgán v přední části mozku – tzv. prefrontální kortex. Pro lidi s jeho poruchou se i takto snadný úkol stává zapeklitým oříškem.

V prvním kroku musíme zapojit tzv. vizuální centra mozku. Prvním z nich je primární vizuální kůra, která zpracovává základní informace, jako jsou tvary, barvy a kontrasty. Poté štafetu přebírá sekundární vizuální kůra zaměřující se na složitější vjemy a rozpoznávání objektů. Obě centra spolupracují s prefrontálním kortextem a umožňují nám vytvářet komplexní obrazy vnímaných objektů.

Lidé, kteří jsou schopni rychle a přesně vnímat vizuální detaily, mají při řešení výhodu. Osoby s převažující fotografickou pamětí mají samozřejmě výhodu ještě větší.

Při řešení úlohy vstupují do hry další mozkové procesy. Například selektivní pozornost umožňuje zaměřit se na důležité informace a ignorovat rušivé vjemy. Rovněž je zapojena pracovní paměť. Ta má na starosti, abychom si podrželi v mysli informace po velmi krátkou dobu. V našem případě se podíváme na obrázek traktoru a jeho odrazu, porovnáme detaily a v podstatě okamžitě je „vypustíme“. Do dlouhodobé paměti pak přejde pouze informace, že jsme řešili kvíz s červenými traktory a na jakém principu byl založen. Konkrétní detaily určené pro krátkodobou paměť už nepotřebujeme, tudíž o ně přijdeme.

Tak co, podařilo se vám všechny rozdíly najít do půl minuty? Pokud ne, správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

PODUD BYSTE SE MĚLI CHUŤ VRHNOUT NA DALŠÍ IQ VÝZVU, DOPORUČUJEME NAPŘÍKLAD TUTO S HLEDNÁNÍM SPRÁVNÉHO POHLEDU NA STŘEDOVĚKÝ HRAD. JE ZALOŽEN NA TROŠKU JINÉM PRINCIPU, ALE JISTĚ SI S NÍM HRAVĚ PORADÍTE TAKÉ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -