Středa, 19 března, 2025

Blesková IQ výzva pro bystré mozky: Když najdeš všech 10 rozdílů do 30 vteřin, jsi fakt borec!

- Reklama -

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás klasický kvíz, jehož princip je vám jistě dobře známý: Mezi dvěma na první pohled stejnými obrázky máte najít deset rozdílů. Nenechte se zmýlit dětskou podobou pirátské mapy, některé detaily jsou skryté velmi rafinovaně, a i leckterý dospělý bude mít s jejich nalezením do půl minuty problém.

- Reklama -

Co všechno se odehrává ve vašem mozku při řešení tohoto rébusu?

Nejdůležitější úlohu při řešení rébusu v krátkém časovém úseku hraje koncentrace. Věnovat zadání plnou pozornost a soustředit se na detaily je zcela zásadní. Koncentraci zajišťuje orgán v přední části mozku – tzv. prefrontální kortex. Pro lidi s jeho poruchou se i takto snadný úkol stává zapeklitým oříškem.

V prvním kroku musíme zapojit tzv. vizuální centra mozku. Prvním z nich je primární vizuální kůra, která zpracovává základní informace, jako jsou tvary, barvy a kontrasty. Poté štafetu přebírá sekundární vizuální kůra zaměřující se na složitější vjemy a rozpoznávání objektů. Obě centra spolupracují s prefrontálním kortextem a umožňují nám vytvářet komplexní obrazy vnímaných objektů.

Lidé, kteří jsou schopni rychle a přesně vnímat vizuální detaily, mají při řešení výhodu. Osoby s převažující fotografickou pamětí mají samozřejmě výhodu ještě větší.

Při řešení úlohy vstupují do hry další mozkové procesy. Například selektivní pozornost umožňuje zaměřit se na důležité informace a ignorovat rušivé vjemy. Rovněž je zapojena pracovní paměť. Ta má na starosti, abychom si podrželi v mysli informace po velmi krátkou dobu. V našem případě se podíváme na obrázek traktoru a jeho odrazu, porovnáme detaily a v podstatě okamžitě je „vypustíme“. Do dlouhodobé paměti pak přejde pouze informace, že jsme řešili kvíz s červenými traktory a na jakém principu byl založen. Konkrétní detaily určené pro krátkodobou paměť už nepotřebujeme, tudíž o ně přijdeme.

Tak co, podařilo se vám všechny rozdíly najít do půl minuty? Pokud ne, správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

PODUD BYSTE SE MĚLI CHUŤ VRHNOUT NA DALŠÍ IQ VÝZVU, DOPORUČUJEME NAPŘÍKLAD TUTO S HLEDNÁNÍM SPRÁVNÉHO POHLEDU NA STŘEDOVĚKÝ HRAD. JE ZALOŽEN NA TROŠKU JINÉM PRINCIPU, ALE JISTĚ SI S NÍM HRAVĚ PORADÍTE TAKÉ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Puff Diddy se ve vězení nervově zhroutil? Prosil prý vězeňské dozorce, aby ho odvezli do nemocnice

Metropolitní vazební věznice v Brooklynu se o Vánocích stala nečekaným jevištěm dramatu jednoho z nejznámějších jmen hudebního průmyslu. Puff Diddy se údajně nervově zhroutil a žadonil u dozorců, aby ho okamžitě převezli do nemocnice.

Kate Moss: Na internetu koluje její fotka z roku 1999 s Puff Diddym, jak jí dává podezřelou pilulku

Zdánlivě nevinný snímek z oslavy narozenin rozvířil debatu na internetu. Ukazuje kontroverzního rapera Puff Diddyho, jak objímá očividně „rozevlátou“ modelku Kate Mossovou, zatímco v...

TikTok zakáže dětem filtry. Chce chránit jejich duševní zdraví

Digitální svět mění pravidla hry. To, co bylo kdysi zábavou, se totiž proměnilo v neviditelný diktát – ideál krásy ovládají zkrášlující filtry. Aplikace jako TikTok umožňují mladým lidem změnit si vzhled jediným kliknutím. Výsledkem však často není radost, ale frustrace a tlak na dokonalost. A proto TikTok v tomto ohledu zcela mění svou politiku.

Hrozí cenový šok: Káva by mohla v supermarketech brzy výrazně zdražit

Čechům se prodražuje oblíbený ranní rituál. Cena kávy totiž neustále roste. Mnozí si tento fakt uvědomují až ve chvíli, kdy v obchodě sáhnou po svém oblíbeném balení pražených zrn. Cenovka, kterou dnes vidí, dříve působila jako přijatelný kompromis mezi radostí a rozpočtem; nyní vyvolává spíše šok a obavy. A bude hůř!

Země s největší zlatou rezervou na Zemi 4krát překonala Čínu a Rusko

Zlato. Symbol bohatství, moci a jistoty už po tisíce let. Ani v digitálním věku plném virtuálních měn a algoritmů neztratilo na významu. Tenhle cenný...

Trumpovi s ukončením války Ruska s Ukrajinou pomůže Musk, tvrdí moderátor Piers Morgan

Když se Piers Morgan, známý moderátor a publicista, pustil do předpovědí o budoucnosti konfliktu Ruska s Ukrajinou, znělo to trochu jako příběh ze sci-fi románu. Morgan totiž s neochvějnou jistotou tvrdí, že budoucí americký prezident Donald Trump opravdu okamžitě přinese mír mezi Ruskem a Ukrajinou. Jak to podle něj udělá?

Věda našla neočekávané využití pro zbytky kávy, které běžně vyhazujeme

Věda někdy najde úspěšné použití pro obyčejné věci, které máme denně na dosah ruky. To, co na první pohled vypadá jako pouhá kuriozita, může mít zásadní vliv na naši budoucnost. Přesně takovým objevem je nový druh betonu, při jehož výrobě se využívá kávový lógr.

Robovan: Nový autonomní dopravní prostředek Tesly s kapacitou pro 20 cestujících

Představte si svět, kde lidé nastupují do aut a autobusů bez řidičů. Je už zatraceně blízko. Alespoň to naznačila velkolepá akce v Burbanku, kde společnost Tesla představila vedle očekávaného Robotaxi i něco, co by se dalo nazvat autobusem budoucnosti – Robovan.

Nová zjištění o Etruscích: Překvapivé jídlo pro nejmenší a problémy, kterým museli čelit

Představte si, že jste rodičem v době, kdy svět ještě nepoznal slávu Říma. Vaše dítě pláče hlady, vy ale nemáte dost jídla, abyste mu mohli pomoct. Nebo onemocní – a vy víte, že mu možná nebudete schopni zachránit život. Jaké bylo žít mezi Etrusky, tajemným národem, který položil základy slavné římské civilizace?

Jak vypukla nejkratší válka v dějinách: Konflikt trval pouhých 38 minut, ale způsobil spoušť

Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. Začala smrtí sultána a ambicí mladého následníka. Na Zanzibaru se díky tomu na konci 19. století střetla troufalost místního vládce s nekompromisní silou britského impéria. Jak to dopadlo?
- Reklama -