Pondělí, 15 dubna, 2024

IQ test jen pro bystré a rychlé. Poskládej chybějící kusy zpět do plástve. Do 20 vteřin to nedá skoro nikdo!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavný kvíz. Prověří především vaši prostorovou představivost, logiku a rychlost mozkových spojení. Pokud úkol stihnete vyřešit do dvaceti vteřin, jste mimořádně bystří a vaše kognitivní funkce pracují obdivuhodným způsobem. Pokud se vám to nepovede, nebuďte smutní.

- Reklama -

Mozek se dá trénovat podobně jako svaly a až budete řešit několikátou podobnou úlohu, uvidíte, jak dobrý pocit ze sebe budete mít.

Zadání je jednoduché. Na obrázku vidíte šestiúhelníkovou plástev, ze které vypadly čtyři dílky. Máte je poskládat do sebe tak, aby zapadaly a vyplnily prázdná místa. Řešení existuje pouze jediné a najdete ho na konci článku.

Jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle je mozek, a právě zde se odehrává fascinující představení. I řešení zdánlivě jednoduché úlohy rozpohybuje mnoho částí a procesů, o kterých většinou ani netušíme, že existují.

Prvním krokem k vyřešení úkolu je zraková analýza. Odehrává v zadní části mozku, v oblasti zvané primární zraková kůra. Světlo procházející okem dopadne na sítnici a transformuje se na nervové signály.

Poté, co mozek „rozluští“ základní vstup, informace se přesunou do části mozku zvané Wernickeova oblast. Je zodpovědná za pochopení znaků. Když informace dorazí, Wernickeova oblast porovná nové znaky s těmi, které jsou uloženy v našem “ archivu“.

Následuje krok, kdy mozek začne hledat odpověď. Tato část procesu je ovládána předními laloky, zejména oblastí zvanou prefrontální kortex, zodpovědnou za takzvané exekutivní funkce. Zahrnují rozhodování, plánování a řešení problémů. Prefrontální kortex začne „prohledávat“ znalosti a vzpomínky, hledá odpověď na otázku kvízu.

Pokud mozek narazí na odpověď, která se zdá být správná, informace zašle do Brocova areálu, další klíčové oblasti. Tato oblast je zodpovědná za projev, kterým řešení vyjádříme – můžeme si jej myslet, napsat nebo říct.

Jakmile máme odpověď, musíme se rozhodnout, zda je správná nebo ne. Volba se opět odehraje v prefrontálním kortexu, který dnotí naše možnosti a rozhoduje o nejlepším postupu. Nyní se zapojuje i naše emoční reakce řízené částí mozku zvanou limbický systém. Například, pokud se cítíme nejistí, naše amygdala (část limbického systému zodpovědná za emoce) aktivuej stresovou reakci a způsobí, že se budeme cítit nervózní nebo pod tlakem.

Poradili jste si? Stihli jste kvíz vyřešit v limitu? Pro kontrolu správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

JESLTI SE CHCETE VÁŠ MOZEK ZAMĚSTNAT DALŠÍM KVÍZEM, DOPORUČUJEME TENTO. PODAŘÍ SE VÁM DO DVACETI VTEŘIN NAJÍT SPRÁVNÝ POHLED SHORA NA BAREVNÉ DEŠTNÍKY?

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -