Sobota, 20 dubna, 2024

IQ kvíz jen pro rychlé a bystré: Najdeš dva správné dílky do skládačky do 15 vteřin. Je to fakt těžké!

Mohlo by vás zajímat

Najdi z dvanácti alternativ dvě správné. Když to stihneš do 15 sekund, jsi vážně moc chytrý a rychlý! Drtivá většina lidí to nezvládne!

- Reklama -

Věděli jste, že….

Puzzle není potřeba dlouze představovat. Jedná se o obecně známou kreativní hru založenou na skládání malých dílků do velkých obrazců. 

Historie puzzle sahá až do 18. století. Britský kartograf a geograf John Spilsbury vytvořil první puzzle v roce 1760. Byla to vlastně učební pomůcka. Ze dřeva vyrobil dílky mapy, aby je studenti skládali dohromady a učili se tak kartografii. 

První puzzle, které sloužily jen pro zábavu

První puzzle, které sloužily už vyloženě jako hra pro dospělé, se začaly vyrábět v 19. století v Evropě a Americe. Kousky dřeva nebo kartonu se ručně řezaly na malé kousky a sloužily jako rébus. Princip byl stejný jako dnes, lišily se pouze tvarem a počtem dílků. Puzzle  byly zdobeny různými obrázky a často prodávaly jako sběratelské předměty.

V polovině 19. století se začaly vyrábět puzzle s větším počtem kousků. Stále byly ručně řezané, ale už měly až několik set dílů. V Evropě a Americe se staly puzzle rodinnou zábavou. 

Puzzle dnes

V 20. století se technologie výroby puzzle změnila a začaly je produkovat stroje. Nejběžnějším materiálem je kartonový papír.  Puzzle zlevnily a staly se populární po celém světě. V roce 1933 byla v USA založena společnost Jigsaw puzzle company, která má aktuálně monopol na výrobu puzzle ve světě.

V současné době jsou puzzle jednou z nejpopulárnějších her vůbec.  Vyrábějí se v různých velikostech a s různými obrázky. Puzzle jsou často používány jako prostředek pro trénink mozku a zlepšení kognitivních a motorických schopností.

Podařilo se vám najít řešení rychle? Správnou odpovědí jsou kousky 5 a 9.

POKUD SI CHETE VYLUŠTIT DALŠÍ ZÁBAVNÝ KVÍZ, MŮŽETE VYZKOUŠET TENTO ZVLÁŠTNÍ DRUH SUDOKU.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -