Úterý, 23 července, 2024

IQ kvíz jen pro rychlé a bystré: Najdeš dva správné dílky do skládačky do 15 vteřin. Je to fakt těžké!

Mohlo by vás zajímat

Najdi z dvanácti alternativ dvě správné. Když to stihneš do 15 sekund, jsi vážně moc chytrý a rychlý! Drtivá většina lidí to nezvládne!

- Reklama -

Věděli jste, že….

Puzzle není potřeba dlouze představovat. Jedná se o obecně známou kreativní hru založenou na skládání malých dílků do velkých obrazců. 

Historie puzzle sahá až do 18. století. Britský kartograf a geograf John Spilsbury vytvořil první puzzle v roce 1760. Byla to vlastně učební pomůcka. Ze dřeva vyrobil dílky mapy, aby je studenti skládali dohromady a učili se tak kartografii. 

První puzzle, které sloužily jen pro zábavu

První puzzle, které sloužily už vyloženě jako hra pro dospělé, se začaly vyrábět v 19. století v Evropě a Americe. Kousky dřeva nebo kartonu se ručně řezaly na malé kousky a sloužily jako rébus. Princip byl stejný jako dnes, lišily se pouze tvarem a počtem dílků. Puzzle  byly zdobeny různými obrázky a často prodávaly jako sběratelské předměty.

V polovině 19. století se začaly vyrábět puzzle s větším počtem kousků. Stále byly ručně řezané, ale už měly až několik set dílů. V Evropě a Americe se staly puzzle rodinnou zábavou. 

Puzzle dnes

V 20. století se technologie výroby puzzle změnila a začaly je produkovat stroje. Nejběžnějším materiálem je kartonový papír.  Puzzle zlevnily a staly se populární po celém světě. V roce 1933 byla v USA založena společnost Jigsaw puzzle company, která má aktuálně monopol na výrobu puzzle ve světě.

V současné době jsou puzzle jednou z nejpopulárnějších her vůbec.  Vyrábějí se v různých velikostech a s různými obrázky. Puzzle jsou často používány jako prostředek pro trénink mozku a zlepšení kognitivních a motorických schopností.

Podařilo se vám najít řešení rychle? Správnou odpovědí jsou kousky 5 a 9.

POKUD SI CHETE VYLUŠTIT DALŠÍ ZÁBAVNÝ KVÍZ, MŮŽETE VYZKOUŠET TENTO ZVLÁŠTNÍ DRUH SUDOKU.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -