Pondělí, 22 července, 2024

Zvládnete dětský IQ test: Najdi správného žabáka. Vsaď se, že do 20 vteřin to nedáš!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás tentokrát test, který je původně určen pro děti školního věku. Princezna hledá svého prince. Je zakletý do žabáka a ona ho musí rozpoznat mezi mnoha možnostmi. Který žabák odpovídá podobě, kterou vyřešila na plakátu na strom?

- Reklama -

Úloha vypadá zdánlivě jednoduchá. Ve skutečnosti je to ale obtížný úkol, pokud se máte vejít do dvaceti sekund. Budete potřebovat skvělý postřeh a dobrou prostorovou orientaci. Pokud žabáka najdete v časovém limitu, můžete na sebe být právem pyšní. Nezáleží na tom, zda jste dospělý, nebo dítě. V daném případě má dětský mozek před vaším jistou výhodu.

Co se musí odehrát v mozku, abyste úkol vyřešili?

Mozek je složitý orgán, který se skládá z mnoha částí. Každá plní specifické funkce a je propojena s ostatními oblastmi. Pro řešení našeho úkolu je stěžejní mozková kůra zodpovědná za vyšší kognitivní funkce – vnímání, myšlení, paměť a řešení problémů. Tato část mozku se nejvíce vyvíjí během dětství a dospívání, a to zejména díky tvorbě nových neuronálních spojů a synapsí.

Když hledáte správného žabáka, musí se zapojit různé části mozku, které spolupracují a komunikují mezi sebou. Zraková kůra zpracovává vizuální informace a pomáhá rozpoznat obraz žabáka. Limbický systém, který zahrnuje amygdalu a hipokampus, se podílí na emocionální reakci a zapamatování si obrazu. Prefrontální kortex, který je spojen s vyššími kognitivními funkcemi, jako je plánování a rozhodování, pomáhá koordinovat proces hledání a vybírání správného žabáka.

Důležitou roli hraje také pozornost, která je ovládána především retikulárním aktivujícím systémem a pozornostními sítěmi v mozku. Tyto systémy pomáhají filtrovat a zaměřovat na relevantní vizuální podněty, což je klíčové při hledání správného žabáka mezi mnoha možnostmi.

Rozdíl mezi mozkem dospělého a dítěte spočívá právě v tomto vývoji. U dětí je mozková kůra méně vyvinutá a její funkce se postupně zlepšují až do dospělosti. Dětský mozek je citlivý na vnější vlivy a zkušenosti, což mu umožňuje adaptovat se na nové prostředí a učit se novým věcem.

Uzavření vývoje mozku u dítěte není pevně stanoveno, avšak většina významných změn a vývojových milníků nastává během dětství a adolescence. Konečný vývoj mozkové kůry může trvat až do 20. let věku.

Překvapivé je, že děti mají obecně vyšší schopnost rozpoznávat detaily a registrovat vizuální podněty. To může být způsobeno jak vývojem mozkové kůry, tak i jejich flexibilnější schopností adaptovat se na nové podněty a učit se. V mnoha případech jsou tedy schopni řešit tento úkol lépe než dospělý. Pokud máte děti, vyzkoušejte úkol i na nich. Možná budete překvapeni, jak dobří při řešení úkolu budou.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD VÁS ÚKOL BAVIL A HNED SE CHCETE PUSTIT DO DALŠÍHO, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO. TAKÉ VYPADÁ JAKO DĚTSKÁ HRA, ALE NENÍ. OPĚT BUDETE POTŘEBOVAT POSTŘEH A RYCHLÉ REAKCE. PUSŤTE SE DO NĚJ!

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -