Sobota, 20 dubna, 2024

Zvládnete dětský IQ test: Najdi správného žabáka. Vsaď se, že do 20 vteřin to nedáš!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás tentokrát test, který je původně určen pro děti školního věku. Princezna hledá svého prince. Je zakletý do žabáka a ona ho musí rozpoznat mezi mnoha možnostmi. Který žabák odpovídá podobě, kterou vyřešila na plakátu na strom?

- Reklama -

Úloha vypadá zdánlivě jednoduchá. Ve skutečnosti je to ale obtížný úkol, pokud se máte vejít do dvaceti sekund. Budete potřebovat skvělý postřeh a dobrou prostorovou orientaci. Pokud žabáka najdete v časovém limitu, můžete na sebe být právem pyšní. Nezáleží na tom, zda jste dospělý, nebo dítě. V daném případě má dětský mozek před vaším jistou výhodu.

Co se musí odehrát v mozku, abyste úkol vyřešili?

Mozek je složitý orgán, který se skládá z mnoha částí. Každá plní specifické funkce a je propojena s ostatními oblastmi. Pro řešení našeho úkolu je stěžejní mozková kůra zodpovědná za vyšší kognitivní funkce – vnímání, myšlení, paměť a řešení problémů. Tato část mozku se nejvíce vyvíjí během dětství a dospívání, a to zejména díky tvorbě nových neuronálních spojů a synapsí.

Když hledáte správného žabáka, musí se zapojit různé části mozku, které spolupracují a komunikují mezi sebou. Zraková kůra zpracovává vizuální informace a pomáhá rozpoznat obraz žabáka. Limbický systém, který zahrnuje amygdalu a hipokampus, se podílí na emocionální reakci a zapamatování si obrazu. Prefrontální kortex, který je spojen s vyššími kognitivními funkcemi, jako je plánování a rozhodování, pomáhá koordinovat proces hledání a vybírání správného žabáka.

Důležitou roli hraje také pozornost, která je ovládána především retikulárním aktivujícím systémem a pozornostními sítěmi v mozku. Tyto systémy pomáhají filtrovat a zaměřovat na relevantní vizuální podněty, což je klíčové při hledání správného žabáka mezi mnoha možnostmi.

Rozdíl mezi mozkem dospělého a dítěte spočívá právě v tomto vývoji. U dětí je mozková kůra méně vyvinutá a její funkce se postupně zlepšují až do dospělosti. Dětský mozek je citlivý na vnější vlivy a zkušenosti, což mu umožňuje adaptovat se na nové prostředí a učit se novým věcem.

Uzavření vývoje mozku u dítěte není pevně stanoveno, avšak většina významných změn a vývojových milníků nastává během dětství a adolescence. Konečný vývoj mozkové kůry může trvat až do 20. let věku.

Překvapivé je, že děti mají obecně vyšší schopnost rozpoznávat detaily a registrovat vizuální podněty. To může být způsobeno jak vývojem mozkové kůry, tak i jejich flexibilnější schopností adaptovat se na nové podněty a učit se. V mnoha případech jsou tedy schopni řešit tento úkol lépe než dospělý. Pokud máte děti, vyzkoušejte úkol i na nich. Možná budete překvapeni, jak dobří při řešení úkolu budou.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD VÁS ÚKOL BAVIL A HNED SE CHCETE PUSTIT DO DALŠÍHO, DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO. TAKÉ VYPADÁ JAKO DĚTSKÁ HRA, ALE NENÍ. OPĚT BUDETE POTŘEBOVAT POSTŘEH A RYCHLÉ REAKCE. PUSŤTE SE DO NĚJ!

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -