Připravili jsme pro vás zdánlivě snadný úkol, který je původně určen dětem. Když se do něj ale pustíte, zjistíte, že vůbec není tak jednoduchý, jak by se na první pohled zdálo. Jde totiž o čas!
Podaří se vám všechny dílky puzzle umístit zpět do předlohy do dvaceti vteřin? Pokud ano, můžete na sebe být právem pyšní. Patříte mezi necelá třI procenta lidí, a to znamená, že rychlost vašich mozkových reakcí je naprosto mimořádná! Gratulujeme!
Co se děje v mozku při skládání puzzle?
Skládání puzzle vyžaduje aktivaci obou hemisfér mozku. Pravá hemisféra je zodpovědná za vizuální vnímání a prostorové usuzování, zatímco levá hemisféra se stará o logické myšlení a strategické plánování. V našem mozku tak probíhá skutečná týmová práce!
Rychlost mozkových reakcí závisí na několika faktorech. Jedním z nich je efektivita neuronových spojení, tedy cest, po kterých informace putují. Tyto cesty se mohou zlepšovat s praxí a častým používáním – tzv. neuroplasticita. Čím vícekrát určitý úkol provedete, tím rychlejší a efektivnější se stane přenos informací mezi neurony.
Jedná se o velmi komplexní a dynamický systém, kde hlavní roli hrají tzv. neurotransmitery – chemické látky přenášející signály mezi neurony. Jsou-li přítomny v dostatečné míře zvyšují rychlost a efektivitu mozkových reakcí.
Rychlé mozkové reakce jsou užitečné pro lidi zabývající se činnostmi, které vyžadují rychlé rozhodování a koordinaci – sportovce, hráče počítačových her, letecké dispečery, chirurgy a řadu dalších profesí.
Každý kus puzzle, který přesunete na správné místo, je výsledkem složité sítě mozkových aktivit. A to nejen v oblasti rozpoznávání tvarů a barev, ale také v strategickém plánování a rozhodování.
Nejprve oči skenují různé dílky a posílají vizuální informace do mozku. Zde jsou vjemy zpracovány a porovnány. Poté, co váš mozek identifikuje odpovídající dílky, musíte koordinovat své fyzické pohyby, abyste dílky přesunuli na správné místo. Všechny tyto procesy vyžadují rychlé a efektivní neuronové spojení.
Kromě toho, skládání puzzle je také vynikajícím způsobem, jak posílit kognitivní schopnosti. Studie ukázaly, že zlepšuje paměť, zvyšuje kreativitu a zostřuje vizuálně-prostorové schopnosti.
Správné řešení najdete zde:
POKUD VÁS RÉBUS ZAUJAL A HNED DE CHCETE PUSTIT DO DALŠÍHO, VYZKOUŠEJTE TŘEBA TENTO S HLEDÁNÍM SPRÁVNÉHO POHLEDU NA DORT. JE BUDETE TAKÉ POTŘEBOVAT DOBROU PROSTOROVOU INTELIGENCI A RYHLÁ NEURONOVÁ SPOJENÍ. NEČEKEJTE A PUSŤTE SE O NĚJ.