Pátek, 18 října, 2024

Logická IQ hra pro bystré mozky: Přesuň dvě sirky a vytvoř 7 trojúhelníků. Dáš to do minuty?

Mohlo by vás zajímat

Máme pro vás zapeklitý úkol. Před sebou máte před sebou obrazec poskládaný z osmi zápalek. Vaším úkolem je přesunout dvě zápalky tak, abyste vytvořili sedm trojúhelníků.

- Reklama -

Váš časový limit je 60 vteřin. Pokud to nestihnete, nezoufejte. Možná se některým bude zdát, že úkol řešení nemá, ale nenechte se odradit. Má! Najdete ho na konci článku.

Tento úkol dá řádně zabrat vašim mozkovým závitům. K tomu, abyste přesunuli pouze dvě sirky a našli správné řešení, budete muset zapojit a koordinovat mnoho částí mozku.

V první fázi se náš mozek zaměřuje na vnímání a analýzu vizuálních informací zadaného problému. Primární vizuální kortex zpracovává základní charakteristiky obrazce, jako jsou barvy, tvary a linie. Následně sekundární a terciární vizuální oblasti zpracují zadání na vyšších úrovních, jako je rozpoznání a interpretace vzorů a prostorových vztahů mezi jednotlivými prvky úlohy.

Důležitá je rovněž pozornost, která nám umožňuje soustředit se na relevantní informace a ignorovat nepodstatné podněty. Frontální a parietální laloky hrají klíčovou roli v regulaci pozornosti, zejména v oblastech jako dorsolaterální prefrontální kortex a intraparietální sulcus.

Jednou z nejdůležitějších kognitivních funkcí při řešení našeho kvízu je pracovní paměť. Uchovává a manipuluje s informacemi v krátkodobém časovém horizontu. Prefrontální kortex a mediální temporální lalok, zejména hippocampus, hrají důležitou roli v procesech pracovní paměti.

Jakmile pochopíme princip a informace uložíme v pracovní paměti, začínáme řešit samotný problém. Aktivujeme části prefrontálního kortexu, parietálního kortexu a bazálních ganglií. Mozek hledá strategie a řešení na základě dřívějších zkušeností a znalostí, které máme uloženy v naší dlouhodobé paměti.

Dorzolaterální prefrontální kortex a anteriorní cingulární kortex se podílejí na hodnocení a výběru nejvhodnější strategie. Rozhodování zahrnuje také integraci emocí, které mohou ovlivnit naše preference a motivaci při řešení úkolu.

Pokud se nám podaří najít správné řešení, mozek aktivuje sítě spojené s uspokojením a odměnou. Pozitivní zpětná vazba je důležitá pro učení a adaptaci na budoucí podobné úkoly. Struktury, které hrají roli v procesu odměny, zahrnují ventromediální prefrontální kortex, orbitofrontální kortex, amygdalu a nucleus accumbens, který je klíčovou součástí dopaminergního systému.

Při řešení kvízu je důležitá tzv. metakognice – schopnost uvědomovat si, monitorovat a hodnotit své myšlenkové procesy. Metakognice nám umožňuje reflektovat a identifikovat chyby. Bez této funkce bychom nebyli schopni dosáhnout žádného řešení.

Tak jak jste zvládli úkol? Bylo to příliš složité, nebo jste to měli hned?

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE POCVIČIT MOZEK DALŠÍM KVÍZEM, MŮŽETE ZKUSTI TŘEBA TENTO S EGYPTSKÝM LABYRINTEM.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Led Zeppelin se stali součástí největší hotelové loupeže newyorské historie. A bylo jim to úplně fuk

Když v roce 1973 kapela Led Zeppelin vystupovala tři večery v Madison Square Garden, byla okradena o spoustu peněz: asi 200 000 dolarů. Stohy...

Kdo byl legendární Robin Hood: Jeho skutečný život byl jiný než ten ve filmu

V roce 1226 se v soudních dokumentech York Assizes objevil zápis o osobě jménem Robert Hot. Když mu byl zabaven majetek v hodnotě 32...

Luxusní auto zdarma: Dubaj se proměnila v skládku supervozů. Stačí si vybrat, nasednout a odjet

Spojené arabské emiráty jsou díky ropě jedním z nejbohatších států světa a staly se zemí zaslíbenou pro mnoho přistěhovalců hledajících práci. Tisíce lidí zavítaly...

Odvrácená strana Měsíce: Čínský objev, který otřásl vědeckým světem

Čínská mise Chang’e-4 se postarala o pořádný rozruch. Vědci díky ní odhalili, co všechno se skrývá na odvrácené straně Měsíce. A výsledky jsou fascinující.

Glosa: Hráči českého národního týmu bojovali jako lvi, ukázali víc, než si připouštíme

Hráči našeho národní tým v německém Hamburku bojovali jako lvi. Na mistrovství Evropy roku 2024 se postavili tureckým sokům s odhodláním, které lze jen stěží popsat slovy. To, co se odehrálo na trávníku, bylo více než jen sportovní utkání; byla to skutečná bitva ducha a odvahy.

Félicette, kočičí astronautka: Málem zapomenutá hrdinka Země se nakonec dočkala pocty

Na fotografiích nevypadá příliš šťastně. Možná ale její zaskočený výraz způsobila skutečnost, že měla v mozku implantovanou elektrodu. Ovšem takhle se o slavné kočičí...

Jak vyprat kšiltovku: Návod, podle kterého to zvládne i nešikovný chlap

Stačí pár let nošení a z vaší milované čepice se stane potem zasmrádlá ostuda, která je nejspíš na mnoha místech vcelku odpudivá nebo dokonce...

Posilování v Antice: Jak se cvičilo v době kalokagathia

Pro lepší přehled, jak se posilování v antice lišilo od toho dnešního, ho budeme srovnávat se současnými zásadami sportovního tréninku. Ať už jde o...

Jeremy Clarkson: Vyloučili ho před maturitou, ke slávě mu pomohla neuctivost

Jeremy Charles Robert Clarkson se narodil 11. dubna 1960 v Doncasteru v Jižním Yorkshiru Shirley a Eddiemu Clarksonovým. Shirley byla učitelkou na základní škole...

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...
- Reklama -