Sobota, 25 května, 2024

Tento IQ test prověří tvou logiku: Doplň domino do rovnic! Dáš to do půl minuty?

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás matematický rébus, který prověří především vaše logické myšlení a krátkodobou, tzv. pracovní paměť. Na obrázku vidíte devět kostek domina a sedm rovnic, do kterých je kostky správně doplnit.

- Reklama -

Puntíky označující čísla jsou nízká, takže rovnice snadno dopočítáte, nejtěžší na úkolu je zapamatovat si, které kostky domina už jste použili a které vám ještě zbývají. Výhodu mají lidé s dobrou tzv. krátkodobou (pracovní) pamětí.

Krátkodobá paměť je jedna z klíčových složek lidské paměti a hraje důležitou roli v našem každodenním životě. Jedná se o schopnost okamžitě uchovat si a manipulovat s omezeným množstvím informací po omezenou dobu.

Krátkodobá paměť funguje jako jakýsi dočasný úložný prostor pro informace, které jsou aktuálně využívány ve vnímání, myšlení a rozhodování. Její kapacita je omezená a běžně se odhaduje na přibližně sedm položek. To znamená, že v krátkodobé paměti můžeme uchovat zhruba sedm jednotlivých informací najednou.

Mozek je složený orgán a krátkodobá paměť není lokalizovaná v jedné konkrétní části mozku, ale zapojuje různé oblasti a struktury. Nejdůležitějšími částmi jsou prefrontální kortex v přední části mozku, a hipokampus, což je malá struktura hluboko uvnitř mozku.

Prefrontální kortex je zodpovědný za vykonávání kognitivních funkcí, jako je plánování, rozhodování, a udržování informací v paměti. Hipokampus je klíčový pro přenos informací z krátkodobé paměti do dlouhodobé paměti.

Dlouhodobá paměť je druhou složkou paměti a rozděluje se na explicitní (s vědomou pamětí) a implicitní (nevědomé paměti). Dlouhodobá paměť je schopna uchovat si informace na mnohem delší dobu, od minut až po celý život.

Existuje silná souvislost mezi krátkodobou pamětí a logickým myšlením. Krátkodobá paměť nám umožňuje uchovat si mezivýsledky, informace a pravidla, která jsou nezbytná pro řešení problémů a provádění logických operací. Bez dostatečné krátkodobé paměti bychom měli potíže s udržením a manipulací s informacemi, což by negativně ovlivnilo naši schopnost logicky myslet.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

CHCETE-LI POCVIČIT VÁŠ MOZEK DALŠÍM LOGICKÝM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA TYTO OBRÁZKOVÉ ROVNICE. JSOU O NĚCO TĚŽŠÍ, ALE PŘI TROŠE SNAHY JE URČITĚ ZVLÁDNETE TAKÉ. NAJDETE JE ZDE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -