Sobota, 20 dubna, 2024

Logická IQ hra pro chytré hlavy: Vyřešíš od minuty rébus s kouzelnými runami? Rychle to dá málokdo!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro Vás obtížný úkol. Pozorně si prohlédněte tyto magické runy. Jedná se vlastně o klasickou matematickou rovnici. Místo čísel ale pracujete se znaky z germánské mytologie.

- Reklama -

Vaším úkolem je za kouzelné symboly dosadit konkrétní čísla. Vodítkem vám bude poslední rovnice, jejíž součet dává číslo 20.

Zadání není jednoduché. Vyřešit úkol do minuty zvládne jen málokdo!

Co se vám děje v mozku při řešení našeho kvízu?

Když řešíme klasické matematické rovnice, používáme číslice a matematické operátory, například plus, minus, krát a děleno. Při nahrazování čísel symboly musíme použít ještě další mentální úkony.

Potřebujeme zapojit další kognitivní funkce, např. rozpoznat znaky a přiřadit jim správné hodnoty. Když pracujeme se symboly, musíme být stále schopni rozlišovat mezi různými operátory a jejich významem. Musíme také použít pravidla, jako je priorita operací a asociativita, abychom dosáhli správného řešení.

Tyto procesy se odehrávají v odlišných částech mozku. Rozpoznávání symbolů a přiřazení významu zpracovává čelní kůra, výpočet a aplikaci matematických pravidel provádí oblast zvaná parietální kůra. Obě oblasti mozku pracují společně.

Symbolická manipulace s číselnými znaky je důležitou kognitivní schopností, kterou používáme v i mnoha oblastech běžného života. V matematice nám umožňuje řešit složité rovnice a vytvářet matematické modely a algoritmy.

Co jsou to runy?

Starověké runy jsou znaky používané v germánských jazycích. Pocházejí z období před přijetím křesťanství, tedy přibližně ze 2. století n. l., a jejich užívání přetrvalo až do středověku.

Používaly se k zápisu textů i magickým rituálům. Runy hrály důležitou náboženskou roli, například se jimi označovaly hroby nebo hranice svatého místa.

Runy a vycházejí z latinky. Klasická runová abeceda, zvaná Futhark, obsahuje 24 run, přičemž každá z nich má svůj jasný význam a symboliku.

S rozvojem křesťanství a přijetím latinky jako hlavního písma se používání run postupně ztrácelo a runy se staly spíše kuriozitou.

POKUD SI CHCETE VYZKOUŠET DALŠÍ ZÁBAVNÝ KVÍZ A POTRÁPIT MOZKOVÉ BUŇKY, PUSŤTE SE TŘEBA DO TOHOTO LABYRINTU: SEJMI TÁTU KOULÍ!

Správné řešení najdeš zde:

testy
Foto: Depositphotos.com
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -