Pondělí, 15 dubna, 2024

IQ test pro nejchytřejší: Doplníš do rovnic správné trojúhelníky? Do půl minuty to 98% lidí nedá!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás náročný kvíz, který zvládnou do třiceti vteřin skutečně jen ti nejšikovnější. Budete potřebovat logickou inteligenci, postřeh a rychlý úsudek.

- Reklama -

Na obrázku vidíte rovnice seskládané ze zelených trojúhelníčků. Mají v rozích rozdílný počet teček. Vaším úkolem je tečky spočítat – sečíst nebo odečíst – a podle toho doplnit správné trojúhelníčky z levého sloupce do prázdných polí.

Úkol je obtížný ve dvou věcech. Jednak musíte dopočítat rovnice – k tomu potřebujete logiku a matematickou inteligenci, a jednak potřebujete správné trojúhelníčky podržet v mysli, dokud řešení neodvedete do zdárného konce. K tomu potřebujete dobrou tzv. krátkodobou (pracovní) paměť.

Při zpracování rovnic je třeba využít logického uvažování a matematické inteligence. Logické myšlení se odehrává v prefrontálním kortexu, který se podílí na formulaci strategií a hledání efektivních řešení. Kognitivní funkce spojené s logickým uvažováním, jako je dedukce, indukce a abstrakce, jsou klíčové při řešení matematických problémů.

Dalším klíčovým prvkem je pracovní paměť. Umožňuje udržování a manipulaci s informacemi v krátkodobém časovém úseku. Pracovní paměť má omezenou kapacitu. Průměrný člověk v ní udrží pět až sedm věcí zaráz. Jakmile úlohu dořešíte, dílčí věci zapomenete. Pracovní paměť je úzce propojena s dlouhodobou pamětí, která slouží k uchovávání a archivaci informací dlouhodobě. Do dlouhodobé paměti se uloží pouze, že jste úkol řešili a postup, který jste použili. Vše je realizováno pomocí sítě neuronálních obvodů spojených s prefrontálním kortexem.

Mezi logickým uvažováním a pracovní pamětí je jednoznačný vztah. Pracovní paměť poskytuje kapacitu a prostředky pro manipulaci s informacemi, které jsou nezbytné pro logické myšlení. Procesy pracovní paměti umožňují udržovat a aktualizovat relevantní informace v mysli, což umožňuje aplikaci logických pravidel a strategi

e při řešení úlohy. Pracovní paměť tak slouží jako operační systém, který umožňuje koordinaci a integraci logických operací v mysli.

Při řešení úkolu dochází k interakci mezi různými oblastmi mozku. Například dorsolaterální prefrontální kortex je zodpovědný za plánování a řízení, zatímco ventrolaterální prefrontální kortex se podílí na vyhodnocování a výběru vhodných strategií.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD VÁS ÚKOL BAVIL A CHCETE SI PROCVIČIT MOZEK NA DALŠÍM KVÍZU, ZKUSTE TŘEBA TYTO ROVNICE, KDE BUDETE HLEDAT HODNOTY PRO KUSY OBLEČENÍ. ÚKOL JE O NĚCO OBTÍŽNĚJŠÍ, ALE PŘI TROŠE SNAHY HO URČITĚ HRAVĚ TAKÉ ZVLÁDNETE.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -