Pondělí, 22 července, 2024

Test pro nejchytřejší: Doplníš všechny kousky zpátky do rybičky? Tohle dá do 20 vteřin jen génius!

Mohlo by vás zajímat

Úkol, který máme jsme pro vás tentokrát připravili, představuje náročný test vašich kognitivních schopností, konkrétně postřehu a krátkodobé paměti. Nejedná se o triviální hádanku určenou pro děti, jak by s možná podle kresleného obrázku mohlo zdát, ale výzvu, která potrápí i leckterého dospělého.

- Reklama -

Tento kvíz prověří vaše schopnosti prostorové orientace a krátkodobé, neboli pracovní, paměti. Máte za úkol doplnit do základního obrázku chybějící puzzle. Ačkoliv na první pohled může úkol vypadat jednoduše, ale není. Kdybyste tápali, správné řešení najdete na konci článku.

Co je pracovní paměť a jak funguje?

Pracovní paměť je jedním z nejdůležitějších kognitivních systémů, umožňujícím dočasné uchování a manipulaci s informacemi. Tato schopnost je nezbytná pro řadu běžných úkonů, od čtení a počítání až po složitější úkoly, jako je plánování nebo multitasking.

Pracovní paměť je založena na schopnosti neuronů vydržet aktivační stav po určité období i poté, co původní stimul zmizel. Proces se odehrává především v prefrontální kůře, která se nachází přední části mozku.

Exekutivní funkce zahrnují schopnosti, jako je plánování, rozhodování, řešení problémů, inhibice (schopnost potlačit nepožadované impulsy nebo reakce) a flexibilita myšlení. Tyto funkce umožňují jednotlivci reagovat na nové a neočekávané situace, což je nezbytné pro komplexní sociální interakce a adaptaci v měnícím se prostředí.

Prefrontální kůra komunikuje s řadou dalších oblastí mozku, což umožňuje koordinaci a integraci informací. Například při úkolu, jakým je sestavení puzzle, je zapojena nejen pracovní paměť v prefrontální kůře, ale také vizuální zpracování v okcipitální kůře a motorické plánování v motorické kůře.

Když se tedy pokoušíte zařadit dílky puzzle na správné místo, vaše prefrontální kůra nejenže aktualizuje obrázek na základě informací uložených v pracovní paměti, ale také srovnává obrázek s dostupnými dílky. K tomu, aby rozhodla, který dílek nejlépe pasuje, využívá komplexní sítě neuronových spojení a interakcí mezi různými oblastmi mozku. Pracovní paměť je tedy klíčovou součástí mnoha kognitivních procesů a hraje zásadní roli v našem každodenním životě.

Nicméně, jen pracovní paměť nestačí. Prostorová orientace je pro vyřešení úkolu také velmi podstatná. Hipokampus, hluboko uvnitř našeho mozku, hraje klíčovou roli v prostorovém vnímání.

Správnou odpověď najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD VÁS NÁŠ ÚKOL BAVIL, HNED SE MŮŽETE VRHNOUT NA DALŠÍ. I TYTO ZRCADLOVĚ OBRÁCENÉ KARTY PROVĚŘÍ VAŠI PROSTOROVOU ORIENTACI A KRÁTKODOBOU PAMĚŤ, I KDYZ JE RÉBUS ZALOŽENÝ NA TROCHU JINÉM PRINCIPU.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -