Úterý, 23 července, 2024

Logické IQ výzva pro chytré hlavy: Posuň dvě sirky tak, aby vzniklo osm trojúhelníků

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás obtížný úkol. Na obrázku vidíte obrazec poskládaný z devíti sirek. Tvoří pět trojúhelníků. Vaším úkolem je přesunout dvě sirky tak, aby vzniklo trojúhelníků osm. Sirky nemůžete přidat, pouze přesunout! Řešení je jediné.

- Reklama -

Úkol je to těžký. Kdyby se vám po chvilce přemýšlení zdálo, že nemá řešení, nezoufejte. Řešení má. Nápovědou vám může být, že trojúhelníky se nemusí skládat z celých sirek. 

Pusťte se do toho, nemáte žádný časový limit. Pokud vynaložíte dostatek trpělivosti, správného výsledku se určitě doberete! Hodně zdaru při luštění.

Jak řešit podobné úlohy?

Při řešení tohoto úkolu budete nuceni použít různé druhy logiky a aktivovat různé oblasti mozku. Prvním krokem je zpracování vizuálních informací, které jsou zásadní pro porozumění struktury úlohy. Vnímání obrazu se děje prostřednictvím zrakového systému, který zasílá informace do primární zrakové kůry v týlní části mozku. Tam dochází k rozpoznávání tvarů a vzorů.

Dále potřebujeme aktivovat informace uložené v dlouhodobé paměti. Musíme si uvědomit, co je trojúhelník. Hodit se nám budou zkušenosti z luštění podobných úkolů.  Tato fáze zahrnuje především interakci mezi hippocampem a prefrontální kůrou, která je zodpovědná za plánování a organizaci struktur.

Při řešení tohoto rébusu musíme použít kombinaci deduktivní a induktivní logiky. Deduktivní logika spočívá v odvozování závěrů z obecných pravidel nebo předpokladů, zatímco induktivní logika zahrnuje odvozování obecných závěrů z konkrétních pozorování nebo zkušeností. 

Při luštění musíme nejprve použít induktivní logiku k identifikaci možných strategií a následně aplikovat deduktivní logiku k ověření, zda naše navrhované strategie skutečně splňují požadavky úlohy.

Využijte prostorovou představivost

Prostorové myšlení a mentální manipulace s objekty jsou dalšími klíčovými prvky, které povedou ke správnému přeskupení sirek. Parietální kůra, zejména pravá hemisféra, je zodpovědná za naše schopnosti prostorového myšlení, čili mentální otáčení a přesouvání objektů, v tomto případě sirek. Pro úspěšné vyřešení úlohy musíme být schopni vizualizovat, jak by sirky měly být přesunuty a jaký bude výsledný tvar po jejich přesunutí.

Kromě těchto kognitivních procesů je také důležitá naše schopnost vytrvat a nepodlehnout frustraci. Při řešení složitých logických rébusů se často setkáváme s neúspěchem nebo se ubíráme slepými cestami. Tento aspekt se týká emoční regulace a motivace, která je spojena s činností v limbickém systému, zejména v amygdale a ventromediální prefrontální kůře.

Při řešení našeho rébusu dochází v mozku k mnoha komplexním procesům, které se týkají vnímání, paměti, logiky, prostorového myšlení a emoční regulace. 

Podobné logické výzvy nám poskytuji nejen zábavu, ale také nás nutí rozvíjet a cvičit kognitivní schopnosti, což má pozitivní dopad na naši celkovou schopnost řešit problémy v běžném životě.

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD SE CHCETE PUSTIT DO DALŠÍ LOGICKÉ VÝZVY A VYZKOUŠET TROCHU NĚCO JINÉHO, VHODNÉ BUDOU TŘEBA TYTO ROVNICE SLOŽENÉ Z GERMÁNSKÝCH RUN.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -