Sobota, 25 května, 2024

Logické IQ výzva pro chytré hlavy: Posuň dvě sirky tak, aby vzniklo osm trojúhelníků

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás obtížný úkol. Na obrázku vidíte obrazec poskládaný z devíti sirek. Tvoří pět trojúhelníků. Vaším úkolem je přesunout dvě sirky tak, aby vzniklo trojúhelníků osm. Sirky nemůžete přidat, pouze přesunout! Řešení je jediné.

- Reklama -

Úkol je to těžký. Kdyby se vám po chvilce přemýšlení zdálo, že nemá řešení, nezoufejte. Řešení má. Nápovědou vám může být, že trojúhelníky se nemusí skládat z celých sirek. 

Pusťte se do toho, nemáte žádný časový limit. Pokud vynaložíte dostatek trpělivosti, správného výsledku se určitě doberete! Hodně zdaru při luštění.

Jak řešit podobné úlohy?

Při řešení tohoto úkolu budete nuceni použít různé druhy logiky a aktivovat různé oblasti mozku. Prvním krokem je zpracování vizuálních informací, které jsou zásadní pro porozumění struktury úlohy. Vnímání obrazu se děje prostřednictvím zrakového systému, který zasílá informace do primární zrakové kůry v týlní části mozku. Tam dochází k rozpoznávání tvarů a vzorů.

Dále potřebujeme aktivovat informace uložené v dlouhodobé paměti. Musíme si uvědomit, co je trojúhelník. Hodit se nám budou zkušenosti z luštění podobných úkolů.  Tato fáze zahrnuje především interakci mezi hippocampem a prefrontální kůrou, která je zodpovědná za plánování a organizaci struktur.

Při řešení tohoto rébusu musíme použít kombinaci deduktivní a induktivní logiky. Deduktivní logika spočívá v odvozování závěrů z obecných pravidel nebo předpokladů, zatímco induktivní logika zahrnuje odvozování obecných závěrů z konkrétních pozorování nebo zkušeností. 

Při luštění musíme nejprve použít induktivní logiku k identifikaci možných strategií a následně aplikovat deduktivní logiku k ověření, zda naše navrhované strategie skutečně splňují požadavky úlohy.

Využijte prostorovou představivost

Prostorové myšlení a mentální manipulace s objekty jsou dalšími klíčovými prvky, které povedou ke správnému přeskupení sirek. Parietální kůra, zejména pravá hemisféra, je zodpovědná za naše schopnosti prostorového myšlení, čili mentální otáčení a přesouvání objektů, v tomto případě sirek. Pro úspěšné vyřešení úlohy musíme být schopni vizualizovat, jak by sirky měly být přesunuty a jaký bude výsledný tvar po jejich přesunutí.

Kromě těchto kognitivních procesů je také důležitá naše schopnost vytrvat a nepodlehnout frustraci. Při řešení složitých logických rébusů se často setkáváme s neúspěchem nebo se ubíráme slepými cestami. Tento aspekt se týká emoční regulace a motivace, která je spojena s činností v limbickém systému, zejména v amygdale a ventromediální prefrontální kůře.

Při řešení našeho rébusu dochází v mozku k mnoha komplexním procesům, které se týkají vnímání, paměti, logiky, prostorového myšlení a emoční regulace. 

Podobné logické výzvy nám poskytuji nejen zábavu, ale také nás nutí rozvíjet a cvičit kognitivní schopnosti, což má pozitivní dopad na naši celkovou schopnost řešit problémy v běžném životě.

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD SE CHCETE PUSTIT DO DALŠÍ LOGICKÉ VÝZVY A VYZKOUŠET TROCHU NĚCO JINÉHO, VHODNÉ BUDOU TŘEBA TYTO ROVNICE SLOŽENÉ Z GERMÁNSKÝCH RUN.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -