Sobota, 25 května, 2024

Zábavný IQ test pro chytré hlavy se skvělou prostorovou orientací. Tohle je vážně těžké!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás náročný úkol. Nebude vyhovovat každému. Lidé, kteří nemají dobrou prostorovou orientaci a představivost, budou mít s jeho vyřešením pravděpodobně problémy.

- Reklama -

Na obrázku vidíte skleněnou kostku, na každé své straně má kulaté barevné pole. Vaším úkolem je určit, která šablona z možných šesti odpovídá kostce. Řešení je pouze jediné a správnou odpověď najdete na konci článku.

Při řešení tohoto rébusu budete muset použít především vaši schopnost orientace v prostoru. Protože se veškeré úkony potřebné pro splnění tohoto úkolu odehrají pouze ve vaší mysli, bude váš mozek nucen vynaložit velké úsilí. Nejsložitějším procesem, který se ve vaší hlavě při řešení úkolu odehraje, je tzv. mentální rotace.

Co je mentální rotace?

Mentální rotace, tedy schopnost v mysli manipulovat s dvou – či třírozměrnými objekty a orientovat je v prostoru, je klíčovou kognitivní funkcí. Schopnost je důležitá pro mnoho každodenních činností, jako je například navigace v prostředí, hraní her nebo řešení matematických problémů.

Při řešení tohoto úkolu dochází v našem mozku k aktivaci různých oblastí, především parietální kortex, který se podílí na zpracování prostorových informací a koordinaci pohybů, a temporální kortex zodpovědný za zpracování vizuálních informací a rozpoznávání objektů. Dále pro úspěšné vyřešení kvízu potřebujeme prefrontální kortex, centrum plánování a rozhodování, a hipokampus, který má klíčovou roli v paměti a učení.

Pokud budete mít s úkolem problémy a nebudete moci snadno odhalit řešení, nezoufejte. Prostorová orientace a představivost se dají trénovat a zlepšovat. Existuje několik způsobů, jak můžeme posilovat naši prostorovou inteligenci.

Pravidelné řešení prostorových úkolů a rébusů, jako je tento kvíz, může vést ke zlepšení naší schopnosti mentálně manipulovat s objekty a orientovat se v prostoru. Čím častěji budeme vystavováni takovýmto úkolům, tím lépe se náš mozek naučí vyrovnávat se s nároky, které tyto úkoly představují.

Dále můžeme využít technologii a trénovat naši prostorovou orientaci prostřednictvím počítačových her a virtuální reality. Umožňují experimentovat s různými prostředími a situacemi. Studie ukazují, že lidé, kteří pravidelně hrají videohry zaměřené na prostorové řešení úkolů, mají významně lepší prostorové dovednosti než ti, kteří to nedělají.

Fyzické aktivity, jako je sport nebo taneční cvičení, také podporují prostorovou orientaci, protože nás nutí koordinovat pohyby a orientovat se v prostoru. To platí zejména pro sporty, které vyžadují složité pohyby, jako je gymnastika, plavání nebo bojová umění.

Další možností je zapojit se do uměleckých činností, jako je kreslení, malování nebo sochařství. Tyto aktivity nás nutí zamyslet se nad tvarováním a rozmístěním objektů v prostoru a pomáhají rozvíjet naši představivost.

Je užitečné rozvíjet dovednosti v práci s mapou a navigaci. Naučit se číst mapy, plánovat trasy a orientovat se v neznámém prostředí je jeden z nejlepších prostředků tréningu prostorové orientace.

Správné řešení najdete zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD SE CHCETE VRHNOUT NA DALŠÍ ÚKOL A PROCVIČIT SI PŘEDEVŠÍM LOGICKÉ UVAŽOVÁNÍ, DOPORUČUJEME TUTO OBRÁZKOVOU ROVNICI. POZOR! JE JEŠTĚ O NĚCO TĚŠÍ NEŽ KVÍZ SE SKLENĚNOU KOSTKOU.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -