Připravili jsme pro vás test, který prověří vaše orientační schopnosti, rychlost a prostorovou inteligenci. Pozor! Toto není dětská hra. Do dvaceti vteřin úkol zvládnou jen ti nejchytřejší!
Na obrázku vidíte rozloženou krychli a šest krychliček. Vaším úkolem je najít tu, která šabloně odpovídá. Správná je pouze jediná možnost a pokud byste tápali, najdete ji na konci článku.
Tento úkol prověří především vaši schopnost pracovat s dvojrozměrným a trojrozměrným prostorem ve mysli. Pro mozek to vůbec není jednoduchý úkol. Musíte zapojit řadu center, abyste našli správné řešení.
Abychom mohli plně porozumět, jak náš mozek zpracovává informace z vizuálního IQ testu prostorové inteligence a logiky, musíme se nejdříve podívat na strukturu mozku a na to, jak fungují jeho různé části.
Mozek se skládá z několika hlavních oblastí, z nichž každá je zodpovědná za zpracování různých typů informací. Zrakové informace nejprve prochází naším očima a následně jsou převedeny do elektrických signálů, abchom je mohli interpretovat. Signály jsou poslány do zadní části mozku, známé jako zrakový kortex, který je součástí velkého mozkového laloku – tedy části mozku zodpovědené za zpracování vizuálních informací.
Pokud jde o zpracování 2D obrázků do 3D, lidský mozek využívá několik různých vizuálních vodítek, včetně perspektivy, velikosti objektů, stínu a dalších. Tímto způsobem můžeme rozlišovat, zda je objekt blízko nebo daleko. Klíčovou oblastí je parietální lalok, který nám pomáhá pochopit prostorové vztahy mezi objekty.
Dostaneme-li se do časového tlaku – máme jen 20 sekund na nalezení správné odpovědi – mozek aktivuje několik svých částí současně. Přední část mozkové kůry, známá jako prefrontální kortex, hraje hlavní roli v rychlé rozhodovací činnosti.
Časový tlak může vyvolat stresovou reakci. Ta je kontrolována autonomním nervovým systémem, konkrétně jeho sympatickou složkou. Při stresové reakci se uvolňují hormony adrenalin a kortizol, které zvyšují srdeční frekvenci, krevní tlak a hladinu cukru v krvi.
Pod stresovým tlakem mozek také zapojuje amygda, což je část mozku zpracovávající emoce. Pokud je stres příliš velký, může nám to bránit v efektivním rozhodování.
Správné řešení najdete zde:
BAVLI VÁS LOGICKÝ RÉBUS? MŮŽETE SE HNED VRHNOUT DO DALŠÍHO. DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO SE SKLÁDÁNÍM MEDOVÉ PLÁSTVE. JE ZALOŽENÝ NA TROŠKU JINÉM PRINCIPU, ALE VAŠE PROSTOROVÉ VNÍMÁNÍ A LOGIKU PROCVIČÍ STEJNĚ DOBŘE. NAJDETE HO ZDE.