Sobota, 25 května, 2024

Logický IQ test pro bystré mozky: Najdi dvě stejné karty. Máš na to půl minuty!

Mohlo by vás zajímat

Přibarvili jsme pro vás kvíz, který prověří váš postřeh a rychlost myšlení. Dobře půjde těm, co rádi hrají karty, šachy, skládají puzzle či mají zálibu v luštění podobných kognitivních úloh a rébusů.

- Reklama -

Na obrázku vidíte sadu karet a vaším úkolem je vybrat dvě stejné. Musí mít stejnou hodnotu i barvu. Půl minuty je velmi krátký limit a pokud se vám to nepovede, klidně si čas protáhněte. Jedná se přeci jen o hru a účelem je se především pobavit a příjemně strávit čas.

Při řešení úkolu se v mozku sepínají různé funkce. Jednou z hlavních oblastí je vizuální kůra, která zpracovává informace zrakového vnímání. Zde dochází k rozpoznání barev, tvarů a vzorů karet.

Další důležitou oblastí mozku je hipokampus, zodpovědný za formování a ukládání paměťových stop. Hipokampus hledá shody mezi kartami. Když registrujete karty, hipokampus vám umožní si je pamatovat a porovnat je s aktuální sadou karet.

Zapojuje se i tzv. frontální kůra, zodpovědná za vyšší kognitivní funkce, jako je rozhodování, plánování a pozornost. Frontální kůra umožňuje zaměřit se na úkol, udržet si pozornost a plánovat strategii pro hledání stejných karet. Tato oblast také reguluje vnímání času, tj. „úkol je třeba splnit za půl minuty.“

Prostorová orientace, kterou také potřebujete při vyhledávání shod mezi kartami, se řídí v týlní a parietální kůře mozku. Tyto oblasti vám pomáhají rozpoznat polohu karet a porovnat jejich pozici a uspořádání. Spolu s vizuální kůrou vytvářejí mentální mapu karet a usnadňují vám nalezení dvou stejných.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD SE CHCETE POBAVIT DALÍŠM PODOBNÝM KVÍZEM VYZKOUŠEJTE TŘEBA TENTO S ROZBITÝM CIFERNÍKEM HODINEK. TAKÉ BUDETE POTŘEBOVAT POSTŘEH A RYCHLOST, JEN PRINCIP JE TROCHU JINÝ. ZDE NEHLEDÁTE STEJNÉ MOŽNOSTI, ALE MÁTE SKLÁDAT KOUSKY, JAKO NAPŘIKLAD U HRY PUZZLE. ÚKOL NAJDETE TADY.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -