Sobota, 25 května, 2024

Obtížná IQ výzva pro chytré hlavy: Jak rychle najdeš zrcadlový obraz lodičky?

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsem pro vás obtížný úkol. Na hladině plave 10 lodiček. Pod nimi vidíte jeden obrázek zrcadlově obrácený. Vaším úkolem je najít shodnou lodičku zrcadlově obrácenému obrázku.

- Reklama -

Budete potřebovat zapojit nejen postřeh a logiku, nejprve si ale musíte obrázek v mysli otočit. To je složitější proces, než by se na první pohled zdálo. V mozku vám proběhne v krátkém čase řada operací a kognitivních procesů. Pokud rébus vyřešíte do dvaceti vteřin, můžete si gratulovat. Vše funguije ve vaší hlavě, jak má. Pokud budete pomalejší, nevadí, i rychlost myšlení se dá dobře a efektivně trénovat.

Rébusy a hádanky jsou jedním z nejvhodnějších prostředků, protože zlepšují kognitivní schopnosti, rozvíjí kreativitu a posilují myšlenkové procesy.

Konkrétně tato úloha požaduje srovnání rozdílů mezi jednotlivými obrázky a mentální otočení obrazu v mozku. V následujícím textu se podíváme na mozkové operace, které při řešení tohoto typu úlohy probíhají.

Vizuální zpracování

Prvním krokem při řešení rébusu je vizuální vnímání a zpracování tvarů a barev jednotlivých lodiček. Primární zraková kůra (V1) v týlní části mozku navnímá základní vizuální informace, zatímco ventrální a dorzální zrakové proudy analyzují vjemy pro rozpoznání objektů a prostorové vnímání.

Pozornost a pracovní paměť

Během řešení rébusu musí člověk selektivně soustředit pozornost na důležité detaily a udržet je v tzv. „pracovní paměti“. Přední část mozku, především prefrontální kůra, zajišťuje pozornost a schopnost udržet si navnímané poznatky. Pokud si nepamatujete dobře detaily obrázku, úkol budete řešit obtížně. Vizuální paměť se dá naštěstí dobře trénovat.

Identifikace detailů a mentální rotace

Při řešení zrcadlového rébusu je prvně nutné rozpoznat detaily a následně provést mentální rotaci, aby bylo možné určit správnou orientaci obrácené lodičky. Parietální kůra, zejména intraparietální štěrbina, hraje klíčovou roli v prostorových manipulačních úlohách.

Rozhodování

Cílem vašeho snažení je rozhodnout, který z deseti obrazů lodiček na hladině přesně odpovídá zrcadlovému obrazu obrácené lodičky. Při prosesu volba hraje důležitou roli dorzální laterální prefrontální kortex (DLPFC), sídlící v prefrontální kůře. DLPFC se podílí na exekutivních funkcích, jako je rozhodování a plánování, vylučování a dalších logických operacích.

Proč byste měli podobné rébusy řešit denně?

Vaše mysl bude mnohem pružnější a rychlejší

Řešení zrcadlových rébusů velmi pozitivně přispívá ke zlepšení kognitivní flexibility, čili schopnosti přizpůsobit se a přepínat mezi různými úkoly, strategiemi nebo myšlenkovými procesy. Díky pravidelnému řešení takových úloh se mozek stává efektivnějším a rychlejším.

Posílení exekutivních funkcí

Pravidelné řešení zrcadlových rébusů zlepšuje exekutivní funkce, tj. rozhodování, plánování a pracovní paměť. Mozek se tak stává zkušenějším a pokud se podobným intelektuálním úkolům budete věnovat pravidelně, uvidíte, že vám usnadní i běžný každodenní život. budete pohotovější a bystřejší v jakékoli situaci.

Budete se lépe orientovat v prostoru nejen při řešení rébusů, ale i v běžném životě

Tento typ cvičení přispívá k rozvoji prostorových dovedností, které jsou důležité pro mnoho každodenních činností, jako je orientace v neznámém prostředí, řízení automobilu nebo manuální práce s nástroji a různými dalšími zařízeními každodenní potřeby.

CHCETE-LI SI VYZKOUŠET DALŠÍ ÚKOL ZALOŽENÝ NA PODOBNÉM PRINCIPU, MŮŽETE SE PUSTIT DO HLEDÁNÍ PODOBNÝCH HRADŮ.

Správné řešení je lodička číslo 5.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.
- Reklama -