Pondělí, 22 července, 2024

Logická hra pro milovníky sudoku: Doplň čísla do květin! Máš na to 20 vteřin!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavnou logickou hru, která potěší především milovníky sudoku. Princip je podobný. Do prázdných políček doplňte čísla 1-6 tak, aby se v žádné z květin neopakovala stejná.

- Reklama -

Naše barevné květinové sudoku dopovídá zhruba obtížnosti 1, takže pokročilí luštitelé s ním nebudou mít problém. Úkol vám ale ztížíme tím, že máte časový limit. Měli byste se vejít do dvaceti vteřin. Pokud se vám to nepovede, nezoufejte a klidně si čas protáhněte. Jde přeci jen o hru a hlavním úkolem je se pobavit a příjemným způsobem potrénovat vaše morkové závity. Správné řešení najdete na konci článku.

Co se odehrává v mozku, když luštíte sudoku?

Luštění sudoku je komplexní proces, který aktivuje řadu oblastí mozku, a to nejen kvůli své matematické a logické podstatě. Luštění stimuluje vizuální a prostorové vnímání; musíte zapojit různé typy inteligence, které společně pracují na dosažení úspěšného řešení.

V první fázi dochází k aktivaci prefrontálního kortéxu, který hraje klíčovou roli ve zpracování komplexních informací a plánování kroků nezbytných k dosažení cíle; toto centrum je zodpovědné za exekutivní funkce: rozhodování, řešení a plánování.

Zatímco prefrontální kortéx koordinuje celkovou strategii a plánování, další části mozku se zapojují do procesu rozeznávání vzorců a vztahů mezi čísly. Parietální lalok je centrem matematického myšlení a prostorového vnímání. Umožňuje nám rozpoznávat vztahy mezi čísly a usnadňuje nám orientaci v prostoru mřížky sudoku.

Luštění sudoku vyžaduje také dobrou paměť. Temporální lalok a hipokampus jsou zásadní pro uchovávání a vybavování si informací; tyto oblasti mozku nám umožňuje uchovávat krátkodobé a dlouhodobé vzpomínky, zapamatovat si čísla a vzorce, které jsme již identifikovali, a použít je k dalšímu řešení puzzle.

Zrakový kortex se aktivuje, když se snažíme rozpoznat čísla v mřížce; je zodpovědný za zpracování vizuálních informací a spolupracuje s parietálním lalokem při podpoře prostorového vnímání a orientace.

Luštění sudoku tedy podporuje rozvoj různých typů inteligence, především logicko-matematické, která nám umožňuje identifikovat a aplikovat matematické koncepty a vzorce, a prostorové inteligence, která nám umožňuje orientovat se ve trojrozměrném prostoru a rozpoznat vzory a vztahy mezi objekty; společně tyto formy inteligence nám umožňují efektivně navigovat komplexními strukturami sudoku a najít úspěšné řešení.

Když se ponoříme do luštění sudoku, naše mozky se stanou vířivým proudem aktivit, který zapojuje širokou škálu mozkových center a typů inteligence, což nám umožňuje vybudovat komplexní, ale koordinovaný přístup k řešení tohoto úkolu, který stimuluje naše kognitivní schopnosti a podporuje duševní zdraví a pohodu.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

JISTĚ JSTE ÚKOL HRAVĚ ZVLÁDLI. BERTE HO TEDY JAKO ROZEHŘÍVACÍ KOLO K RÉBUSU DALEKO NÁROČNĚJŠÍMU. ZKUSTE SE POPRAT S TĚMITO TROJÚHELNÍKOVÝMI ROVNICEMI. TY UŽ NEZVLÁDNE JEN TAK NĚKDO.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -