Sobota, 20 dubna, 2024

Logická hra pro milovníky sudoku: Doplň čísla do květin! Máš na to 20 vteřin!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavnou logickou hru, která potěší především milovníky sudoku. Princip je podobný. Do prázdných políček doplňte čísla 1-6 tak, aby se v žádné z květin neopakovala stejná.

- Reklama -

Naše barevné květinové sudoku dopovídá zhruba obtížnosti 1, takže pokročilí luštitelé s ním nebudou mít problém. Úkol vám ale ztížíme tím, že máte časový limit. Měli byste se vejít do dvaceti vteřin. Pokud se vám to nepovede, nezoufejte a klidně si čas protáhněte. Jde přeci jen o hru a hlavním úkolem je se pobavit a příjemným způsobem potrénovat vaše morkové závity. Správné řešení najdete na konci článku.

Co se odehrává v mozku, když luštíte sudoku?

Luštění sudoku je komplexní proces, který aktivuje řadu oblastí mozku, a to nejen kvůli své matematické a logické podstatě. Luštění stimuluje vizuální a prostorové vnímání; musíte zapojit různé typy inteligence, které společně pracují na dosažení úspěšného řešení.

V první fázi dochází k aktivaci prefrontálního kortéxu, který hraje klíčovou roli ve zpracování komplexních informací a plánování kroků nezbytných k dosažení cíle; toto centrum je zodpovědné za exekutivní funkce: rozhodování, řešení a plánování.

Zatímco prefrontální kortéx koordinuje celkovou strategii a plánování, další části mozku se zapojují do procesu rozeznávání vzorců a vztahů mezi čísly. Parietální lalok je centrem matematického myšlení a prostorového vnímání. Umožňuje nám rozpoznávat vztahy mezi čísly a usnadňuje nám orientaci v prostoru mřížky sudoku.

Luštění sudoku vyžaduje také dobrou paměť. Temporální lalok a hipokampus jsou zásadní pro uchovávání a vybavování si informací; tyto oblasti mozku nám umožňuje uchovávat krátkodobé a dlouhodobé vzpomínky, zapamatovat si čísla a vzorce, které jsme již identifikovali, a použít je k dalšímu řešení puzzle.

Zrakový kortex se aktivuje, když se snažíme rozpoznat čísla v mřížce; je zodpovědný za zpracování vizuálních informací a spolupracuje s parietálním lalokem při podpoře prostorového vnímání a orientace.

Luštění sudoku tedy podporuje rozvoj různých typů inteligence, především logicko-matematické, která nám umožňuje identifikovat a aplikovat matematické koncepty a vzorce, a prostorové inteligence, která nám umožňuje orientovat se ve trojrozměrném prostoru a rozpoznat vzory a vztahy mezi objekty; společně tyto formy inteligence nám umožňují efektivně navigovat komplexními strukturami sudoku a najít úspěšné řešení.

Když se ponoříme do luštění sudoku, naše mozky se stanou vířivým proudem aktivit, který zapojuje širokou škálu mozkových center a typů inteligence, což nám umožňuje vybudovat komplexní, ale koordinovaný přístup k řešení tohoto úkolu, který stimuluje naše kognitivní schopnosti a podporuje duševní zdraví a pohodu.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

JISTĚ JSTE ÚKOL HRAVĚ ZVLÁDLI. BERTE HO TEDY JAKO ROZEHŘÍVACÍ KOLO K RÉBUSU DALEKO NÁROČNĚJŠÍMU. ZKUSTE SE POPRAT S TĚMITO TROJÚHELNÍKOVÝMI ROVNICEMI. TY UŽ NEZVLÁDNE JEN TAK NĚKDO.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -