Pondělí, 15 dubna, 2024

IQ test pro bystré a rychlé mozky: Poskládej barevná pole do obrazců! Máš na to dvě minuty!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás úkol, který prověří především logiku a prostorovou orientaci. Vůbec se nejedná o dětskou skládačku, a i leckterý dospělý bude mít s řešením problém. Náš kvíz se podobá populární hře Tetris a i princip je podobný.

- Reklama -

Na obrázku vidíte čtyři hrací plochy a vaším úkolem je do každé poskládat barevná pole tak, abyste zaplnili všechna volná místa. Pokud se vám to povede do dvou minut, jste vážně dobří! Pokud ne, nevadí, klidně si čas protáhněte. Jde přeci jen hru a o to, abyste se pobavili a příjemným způsobem zaměstnali mozek. Kdybyste na nějakou z část nemohli přijít, správné řešení najdete na konci článku.

Co je Tetris?

Tetris, jedna z nejúspěšnějších počítačových her všech dob, byla vytvořena v roce 1984. Hru navrhl ruský programátor Alexej Pažitnov, který tehdy působil na moskevské akademii věd. Inspirací mu byla stolní hra pentomino. Název hry je kombinací řeckého prefixu „tetra“, což odkazuje na to, že herní prvky jsou tvořeny čtyřmi segmenty, a slova „tenis“, který je Pažitnovovým oblíbeným sportem. První hratelnou verzi Tetrisu, určenou pro sovětský počítač Elektronika 60, Pažitnov dokončil 6. června 1984.

Co se děje v hlavě, když řešíte úkol?

Operace se odehrávají v různých částech mozku, které musí dokonale koordinovat. Jednou z klíčových oblastí je prefrontální kortex v přední části mozku. Zodpovídá za kognitivní funkce, jako je plánování a rozhodování. Zde se rodí strategie, kterou budete používat při skládání barevných polí do obrazců.

Další důležitých oblastí mozku je parietální kortex v horní části mozku. Obstarává zpracování 3D informací a orientaci v prostoru. Bez parietálního kortexu byste nerozhodli, jak správně umístit barevná pole do hracích ploch.

Lidé s dobrou prostorovou orientací snadno vnímají a manipulují s prostorovými informacemi, což jim umožňuje rychle a efektivně skládat barevná pole do obrazců. Dobrou prostorovou orientaci mívají architekti, umělci, šachisté nebo lidé, kteří se často pohybují v prostředí, které vyžaduje orientaci, průvodci či řidiči.

Poradili jste si s úkolem? Pokud ne, správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD CHCETE VÁŠ MOZEK POTRÉNOVAT DALŠÍM ÚKOLEM, DOPORUČUJEME TŘEBA KVÍZ SE ZÁPALKAMI. JE POSTAVENÝ NA JINÉM PRINCIPU A MOŽNÁ JE I TROCHU JEDNODUŠŠÍ. I V TOMTO PŘÍPADĚ BUDOU VE VÝHODĚ PŘEDEVŠÍM LIDÉ S DOBROU PROSTOROVOU ORIENTACÍ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost

Nashtifanské větrné mlýny: Strážci větrů a odkaz minulosti

Někdy může být průvodcem historie i neúprosný vítr. Nashtifanské větrné mlýny, skryté na území iránského Khorásánu, pozorovaly staletí lidského úsilí. Možná i tisíciletí. Poznejte jejich jedinečné rysy a kulturní význam.
- Reklama -