Sobota, 20 dubna, 2024

IQ test pro bystré mozky: Který traktor se odráží na hladině? Do 30 vteřin to dají jen nejlepší!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás úkol, kteří prověří vaši prostorovou orientaci a postřeh. Nenechte se zmýlit dětskou podobou obrázku, s kvízem bude mít problémy i leckterý dospělý.

- Reklama -

Na břehu vidíte sedm červených traktorů. Na hladině přesný zrcadlový obraz pouze jednoho z nich. Dokážete najít řešení do půl minuty?

Budete potřebovat dobře vyvinuté prostorové vnímání. Váš mozek musí být schopen obraz zrcadlově obrátit a najít rozdíly v časovém limitu. Jedná se o velmi složitý proces, který zaměstná mnoho mozkových center.

Zdánlivě jednoduché zadání úlohy vyžaduje aktivaci mnoha různých mozkových oblastí. Jedná se o velmi komplexní a z neurologického hlediska neuvěřitelně zajímavý proces.

Prostorové vnímání je základní dovedností pro splnění úkolu. Schopnost je zakořeněna v pravé hemisféře mozku, zejména v oblastech jako je parietální lalok a hipokampus. Tyto oblasti mají za úkol analyzovat a pochopit prostorové uspořádání objektů ve vztahu k sobě a k nám.

Dalším klíčovým prvkem je vizuální paměť uložená v čelním a parietálním laloku. Vizuální paměť nám umožňuje ukládat a následně vybírat informace vnímané zrakem. Když se podíváte na obrázek traktoru musíme jej udržet v mysli se všemi detaily. Bez toho se při řešení úkolu nikam neposuneme. Lidé s tzv. fotografickou pamětí mají samozřejmě obrovskou výhodu.

Při obracení obrazu v mysli se uplatňuje tzv. mentální rotace, dovednost spojená s pravým parietálním lalokem. Mentální rotace je proces, při němž jednotlivec může manipulovat s dvourozměrnými i třírozměrnými objekty ve své mysli. Pro řešení našeho rébusu je to vlastnost zcela zásadní.

Lidé s nadprůměrně vyvinutými schopnosti prostorového vnímání bývají například architekti, inženýři, umělci nebo piloti. Lidé, kteří se pravidelně věnují aktivitám, jako je hraní videoher nebo sportů vyžadujících prostorové vnímání, mohou být také mimořádně úspěšní.

Důležitá je také schopnost koncentrace, protože se jedná o úkol, který vyžaduje intenzivní a rychlé zaměření vůči detailům. Čelní lalok je zásadní pro udržování pozornosti. Lidé s poruchami pozornosti obvykle v krátkém časovém úseku nejsou schopni úkol vyřešit.

Správné řešení najdete zde:

Foto: Depositphotos.com

POKUD MÁTE CHUŤ PUSTIT SE DO LUŠTĚNÍ DALŠÍHO KVÍZU DOPORUČUJEME TŘEBA TENTO, KDY MÁTE URČIT SPRÁVNÝ POHLED SHORA NA STŘEDOVĚKÝ HRAD

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -