Úterý, 23 července, 2024

Logická IQ hra pro chytré hlavy: Najdeš do půl minuty dvě stejná pole? Tohle je vážně těžké!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás nelehký úkol. Na obrázku vidíte plástev medu složenou z různých grafických polí. Pouze dvě jsou ale stejné. Podaří se Vám objevit je do půl minuty?

- Reklama -

Pokud ano, jsou vaše kognitivní funkce v naprostém pořádku. Máte skvělý postřeh a váš mozek pracuje nadprůměrně rychle. Gratulujeme! Pokud se vám úkol nezadaří splnit tak rychle, nevadí. I myšlení se dá trénovat a když budete podobné rébusy luštit pravidelně, brzo se doberete skvělých výsledků.

Schopnost lidského mozku rozpoznávat a porovnávat vzory je základní kognitivní dovedností, která se v průběhu evoluce vyvinula. Bez ní by lidstvo nebylo tím, čím je a pohybovalo by se na mnohem nižším vývojovém stupni.

Jedná se o klíčovou schopnost při řešení problémů, učení a přizpůsobování se novým situacím. Co se děje v lidském mozku, když je mu předložen vzor složený z různých grafických symbolů a on musí mezi všemi najít dva stejné? Jedná se o složitější proces, než by se na první pohled zdálo….

Rozpoznávání vzorů

Abychom pochopili, jak lidský mozek zpracovává grafické symboly, musíme se nejprve zaměřit na rozbor toho, co vlastně znamená samotné „rozpoznávání“. vzorů.

Rozpoznávání vzorů je schopnost mozku vnímat a identifikovat vzory v rámci různých smyslových vstupů, například zrakových nebo sluchových podnětů. Tento proces nám umožňuje získávat informace ze svého okolí a dávat světu kolem sebe smysl.

Když se zadíváme na náš obrázek, začínáme zpracovávat vizuální informace prostřednictvím sítnice a přenášíme je do primární zrakové kůry umístěné v týlním laloku. Zde mozek rozloží vizuální vstupy na základní prvky, jako jsou linie, tvary a barvy. Na tomto procesu se podílejí především neurony.

Integrace a porovnávání znaků

Po počátečním rozkladu vizuálních informací mozek tyto základní rysy integruje a vytvoří tak koherentní reprezentaci grafických symbolů. Tento proces probíhá ve ventrálním proudu, dráze, která se táhne od primární zrakové kůry k inferotemporální kůře.

Mozek vnímá symboly a využívá paměťové zdroje k jejich porovnání s dříve nalezenými vzory. Tento proces porovnávání probíhá především v hipokampu, oblasti mozku důležité při vytváření paměti. Hipokampus porovnává aktuální vzor s uloženými reprezentacemi a hledá podobnosti a rozdíly.

Současně při tomto úkolu hraje zásadní roli prefrontální kůra, oblast odpovědná za vyšší kognitivní funkce, jako je rozhodování, pozornost a pracovní paměť. Prefrontální kůra udržuje pozornost q pomáhá mozku soustředit se na daný úkol.

Úloha zkušeností a učení

Rozpoznávání a porovnávání vzorů je významně ovlivněné předchozími zkušenostmi a učením jedince. Čím více se člověk setkává s podobnými úkoly, tím lépe jeho mozek připravený na nové zadání. Tento proces učení a posilování nervových spojení se nazývá synaptická plasticita.

Když se jedinec opakovaně věnuje luštění rébusů, spojení mezi neurony ve zrakové kůře, hipokampu a prefrontální kůře se posiluje a výkon se přirozeně zlepšuje. Lidský mozek je zázrak, který je při správném tréningu na sobě neustále pracuje a zlepšuje sám sebe.

Lze shrnout, že schopnost lidského mozku rozpoznávat a porovnávat symboly závisí na složité souhře nervových procesů, které zasahují do mnoha oblastí mozku. Primární zraková kůra rozkládá vstupní informace na základní rysy, zatímco ventrální proud tyto rysy integruje, aby vytvořil koherentní reprezentaci. Hipokampus a prefrontální kůra spolupracují při porovnávání reprezentací a identifikaci shodných symbolů, přičemž se řídí předchozími zkušenostmi jedince. Pateticky se dá tedy říci, že mozek funguje jako veliký složitý orchestr a člověk je jeho dirigentem.

Jak jste dopadli v našem testu? Podařilo se vám najít správné řešení v šibeničním termínu nebo byste na sobě měli ještě zapracovat?

Toto je správné řešení:

testy
Foto: Depositphotos.com

CHCETE SI POTRÉNOVAT MOZEK NA DALŠÍM KVÍZU? MŮŽETE PRO ZMĚNU VYZKOUŠET TOTO ČÍSELNÉ BLUDIŠTĚ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -