Čtvrtek, 13 června, 2024

Zábavný IQ test pro bystré mozky: Pochop princip a vyřeš do 20 vteřin. Málokdo to dá!

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás tentokrát trochu jiný test. Neřekneme vám k němu vůbec nic a řešení máte najít do dvaceti vteřin. Princip je jednoduchý, ale musíte na něj přijít sami. Máte omezený čas. Tato úloha prověří rychlost vašich myšlenkových pochodů a především inteligenci.

- Reklama -

Co je to inteligence?

Inteligence je komplexní koncept týkající se schopnosti jedince učit se, adaptovat se na nové situace, řešit problémy a porozumět složitým myšlenkám. Z pohledu neurologa je inteligence výsledkem komplexních interakcí mezi různými částmi mozku a jeho strukturami.

Jak se měří IQ?

Měření inteligence se tradičně provádí pomocí testů, jako je Stanford-Binet Intelligence Scale nebo Wechsler Adult Intelligence Scale (WAIS). Testy hodnotí intelektuální schopností jedince, které jsou poté srovnávány s ostatními ve stejném věku. Výsledkem je inteligentní kvocient (IQ), který slouží jako jednoduchý ukazatel inteligence.

Z pohledu neurologa je však inteligence daleko komplexnější a nelze ji zcela zachytit pouze jedním číslem, jako je IQ. Inteligence zahrnuje mnoho různých kognitivních funkcí, které spolupracují, aby umožnily jedinci úspěšně vykonávat úkoly a řešit problémy.

Některé z těchto funkcí zahrnují:

Paměť: Schopnost ukládat, udržovat a vybavovat informace je zásadní pro inteligenci. Paměť je zprostředkována různými oblastmi mozku, včetně hippokampu a prefrontálního kortexu.

Pozornost: Inteligentní jedinci musí být schopni soustředit se na relevantní informace a ignorovat nepodstatné podněty. Pozornost je regulována různými částmi mozku, jako je retikulární aktivační systém a parietální kortex.

Rychlost zpracování: Schopnost rychle a efektivně zpracovávat informace je klíčová pro inteligenci. Rychlost zpracování je spojena s funkcí bílé hmoty mozku, která umožňuje rychlou komunikaci mezi různými mozkovými oblastmi.

Pracovní paměť: Pracovní paměť umožňuje jedinci udržet a manipulovat s informacemi v mysli, což je nezbytné pro řešení problémů a plánování. Pracovní paměť je spojena s funkcí prefrontálního kortexu a parietálního kortexu.

Flexibilita myšlení: Schopnost přizpůsobit se novým situacím a měnit strategie při řešení problémů je důležitou složkou inteligence. Flexibilita myšlení zahrnuje kreativitu, adaptabilitu a schopnost generalizace. Tato schopnost je spojena s činností v prefrontálním kortexu, temporálním kortexu a jiných oblastech mozku, které se podílejí na exekutivních funkcích.

Emoční inteligence: Emoční inteligence se týká schopnosti rozpoznat, chápat a spravovat vlastní emoce a emoce druhých. Je to důležitý aspekt inteligence, který se stále více uznává. Emoční inteligence je spojena s činností v různých oblastech mozku, jako jsou amygdala, insula a orbitofrontální kortex.

Z neurologického hlediska je tedy inteligence výsledkem komplexních interakcí mezi různými mozkovými oblastmi a strukturami. Měření inteligence pomocí tradičních IQ testů může poskytnout užitečný, ale zjednodušený pohled na intelektuální schopnosti jedince.

Tak co? Povedlo se vám úkol vyřešit v limitu? Pochopili jste princip? Jistě ano. Jde o rovnice, kde sčítáte tečky. Podívejte se na správné řešení zde:

testy
Foto: Depositphotos.com

POKUD SE CHCETE PUSTIT DO DALŠÍHO KVÍZU, VYZKOUŠEJTE TŘEBA TOTO BLUDIŠTĚ. JE NÁROČNÉ NA POSTŘEH A KONCENTRACI, ALE NEMÉNĚ ZÁBAVNÉ NEŽ ÚKOL S KOSTKAMI.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.

Při házení mincí ve skutečnosti nejsou šance 50 na 50, zjistili vědci

V otázce hodů mincí bylo vědecky prokázáno, že na spravedlivou šanci padesát na padesát se ve skutečnosti nedá spoléhat.

David Beckham přiznal posedlost uklízením.Má díky tomu dokonalý šatník

V nové dokumentární minisérii "Beckham", která je k vidění na Netflixu, se fotbalová legenda David Beckham otevřeně svěřuje o svém životě s obsedantně-kompulzivní poruchou. A ukázal fanouškům svůj dokonalý šatník.

Protikuřácký zákon v Singapuru už zabránil 20 tisícům mrtvých

V zájmu veřejného zdraví se otevírá cesta k světu bez tabáku. Dvě země, Bhútán a Singapur, se staly průkopníky této cesty díky svým drakonickým krokům v rámci protikuřácké legislativy. A Singapur už tvrdí, že díky zákazům kouření zabránil smrti téměř 20 tisíc lidí.

Slet z nebe: Smrtelně nebezpečný rychlostní pád jako zdroj vzrušení a zábavy

Nesmírně odvážný sport zvaný speed skydiving, z něhož se člověku zrychluje tep, vyžaduje, aby se jeho příznivci vrhli z letadla a usilovali dosáhnout co nejvyšší a stálou terminální rychlost.

Britská firma vyvíjí umělý alkohol, který by neměl negativní účinky toho opravdového

Londýnská firma GABA Labs pracuje na vývoji syntetického alkoholu nazvaného 'Alcarelle', který prý poskytne blahodárné účinky alkoholu bez kocoviny, ztráty rovnováhy nebo jiných nepříjemných projevů po pití.

Adrian Carton de Wiart: Voják, o kterém se říkalo, že ho nejde zabít

Při pohledu na válku by člověk řekl, že neponechá člověka beze změny. U kapitána Adriana Carton de Wiarta, muže, jenž se účastnil tří významných válek, zanechala válka nesmazatelnou stopu. Postřelili ho do obličeje, hlavy, břicha, kotníku, nohy, boku a ucha. Kvůli zraněním přišel o zrak na jednom oku a o levou ruku.

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.
- Reklama -