Úterý, 23 července, 2024

Zábavná IQ výzva pro rychlé a chytré: Najdi správný stín. Když to dáš do 20 vteřin, jsi génius!

Mohlo by vás zajímat

Toto vypadá jako jednoduchá dětská hra. Možná by byla, kdybyste na řešení neměli pouhých 20 vteřin. Takhle rychle to nedá téměř nikdo!

- Reklama -

Kolem roztomilé žabičky je osm stínů, pouze jediný ale odpovídá původní předloze. Vaše situace je těžší v tom, že stíny jsou různě otočené. Najděte takový, co se s původním obrázkem shoduje ve všech detailech.

I takovýto zdánlivě jednoduchý úkol dokáže velice potrápit mozkové závity. Budete překvapeni, jaké množství funkcí a kognitivních procesů je při řešení hádanky nutné zapojit a synchronizovat.

Když se pustíme do hledání správného stínu žabičky, náš mozek se doslova zavaří. Jedním z hlavních mechanismů, které musíme aktivovat, je pozornost. Vzhledem k tomu, že máme jen 20 vteřin na nalezení správného stínu, musíme se pekelně soustředit a odfiltrovat nepodstatné informace.

Dále je nutné zapojit percepční schopnosti, které nám umožňují rozpoznávat a porovnávat jednotlivé stíny s původním obrázkem žabičky. Tento proces zahrnuje vizuální zpracování informací, jako jsou tvary, orientace, velikost a podobnost. Pro úspěšné porovnání musíme také využít naši prostorovou orientaci, jelikož jsou stíny různě otočené.

Zapojujese i naše pracovní paměť, která uchovává krátkodobé informace o původním obrázku a jednotlivých stínech. Pracovní paměť nám pomáhá udržet si přehled o zkoumaných stínech a eliminovat ty, které již byly vyřazeny jako nesprávné.

Mimořádně důležitá je i schopnost rozhodování a rychlého úsudku. Musíme rychle zhodnotit, který stín nejlépe odpovídá původnímu obrázku, a rozhodnout se, zda jsme našli správný stín, nebo zda máme pokračovat v hledání.

Kde se procesy odehrávají?

Vizuální informace jsou nejprve zpracovávány v primární zrakové kůře, která se nachází v zadní části mozku, v oblasti zvané okcipitální lalok. Tato část mozku je zodpovědná za detekci základních vizuálních vlastností, jako jsou barvy, tvary a pohyb.

Následně se zpracování přenáší do dalších oblastí mozku, které se specializují na rozpoznávání složitějších vizuálních vlastností. Prostorová orientace a analýza vzorů jsou prováděny v parietálním laloku, který se nachází ve střední části mozkové hemisféry.

Pracovní paměť je z velké části spojena s činností prefrontální kůry, která se nachází v přední části frontálního laloku. Tato oblast mozku je klíčová pro udržování krátkodobých informací, plánování a organizaci myšlenkových procesů, jakož i pro kontrolu pozornosti.

Rozhodování a rychlý úsudek jsou také spojeny s aktivitou v prefrontální kůře, zejména v dorzo laterální prefrontální oblasti. Tato část mozku hraje roli v integrování informací z různých zdrojů a navrhuje možná řešení problémů.

Celkově tato zdánlivě jednoduchá úloha zahrnuje komplexní interakci různých kognitivních procesů a mentálních schopností. Ačkoli se může zdát, že jde o jednoduchou dětskou hru, úspěšně dokončit tento úkol během 20 vteřin vyžaduje rychlé myšlení, dobrou pozornost, percepční schopnosti a efektivní rozhodování.

Podařilo se vám úkol vyřešit v limitu? Můžete si gratulovat. Správné řešení je schované pod písmenem G.

JESTLI NEMÁTE DOST A CHCETE POTRÁPIT VAŠE MOZKOVÉ ZÁVITY JEŠTĚ JEDNOU, MŮŽETE SE PUSTIT TŘEBA DO RÉBUSU S HLEDÁNÍM TOTOŽNÝCH MOTÝLŮ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -