Sobota, 20 dubna, 2024

Zábavná IQ výzva pro rychlé a chytré: Najdi správný stín. Když to dáš do 20 vteřin, jsi génius!

Mohlo by vás zajímat

Toto vypadá jako jednoduchá dětská hra. Možná by byla, kdybyste na řešení neměli pouhých 20 vteřin. Takhle rychle to nedá téměř nikdo!

- Reklama -

Kolem roztomilé žabičky je osm stínů, pouze jediný ale odpovídá původní předloze. Vaše situace je těžší v tom, že stíny jsou různě otočené. Najděte takový, co se s původním obrázkem shoduje ve všech detailech.

I takovýto zdánlivě jednoduchý úkol dokáže velice potrápit mozkové závity. Budete překvapeni, jaké množství funkcí a kognitivních procesů je při řešení hádanky nutné zapojit a synchronizovat.

Když se pustíme do hledání správného stínu žabičky, náš mozek se doslova zavaří. Jedním z hlavních mechanismů, které musíme aktivovat, je pozornost. Vzhledem k tomu, že máme jen 20 vteřin na nalezení správného stínu, musíme se pekelně soustředit a odfiltrovat nepodstatné informace.

Dále je nutné zapojit percepční schopnosti, které nám umožňují rozpoznávat a porovnávat jednotlivé stíny s původním obrázkem žabičky. Tento proces zahrnuje vizuální zpracování informací, jako jsou tvary, orientace, velikost a podobnost. Pro úspěšné porovnání musíme také využít naši prostorovou orientaci, jelikož jsou stíny různě otočené.

Zapojujese i naše pracovní paměť, která uchovává krátkodobé informace o původním obrázku a jednotlivých stínech. Pracovní paměť nám pomáhá udržet si přehled o zkoumaných stínech a eliminovat ty, které již byly vyřazeny jako nesprávné.

Mimořádně důležitá je i schopnost rozhodování a rychlého úsudku. Musíme rychle zhodnotit, který stín nejlépe odpovídá původnímu obrázku, a rozhodnout se, zda jsme našli správný stín, nebo zda máme pokračovat v hledání.

Kde se procesy odehrávají?

Vizuální informace jsou nejprve zpracovávány v primární zrakové kůře, která se nachází v zadní části mozku, v oblasti zvané okcipitální lalok. Tato část mozku je zodpovědná za detekci základních vizuálních vlastností, jako jsou barvy, tvary a pohyb.

Následně se zpracování přenáší do dalších oblastí mozku, které se specializují na rozpoznávání složitějších vizuálních vlastností. Prostorová orientace a analýza vzorů jsou prováděny v parietálním laloku, který se nachází ve střední části mozkové hemisféry.

Pracovní paměť je z velké části spojena s činností prefrontální kůry, která se nachází v přední části frontálního laloku. Tato oblast mozku je klíčová pro udržování krátkodobých informací, plánování a organizaci myšlenkových procesů, jakož i pro kontrolu pozornosti.

Rozhodování a rychlý úsudek jsou také spojeny s aktivitou v prefrontální kůře, zejména v dorzo laterální prefrontální oblasti. Tato část mozku hraje roli v integrování informací z různých zdrojů a navrhuje možná řešení problémů.

Celkově tato zdánlivě jednoduchá úloha zahrnuje komplexní interakci různých kognitivních procesů a mentálních schopností. Ačkoli se může zdát, že jde o jednoduchou dětskou hru, úspěšně dokončit tento úkol během 20 vteřin vyžaduje rychlé myšlení, dobrou pozornost, percepční schopnosti a efektivní rozhodování.

Podařilo se vám úkol vyřešit v limitu? Můžete si gratulovat. Správné řešení je schované pod písmenem G.

JESTLI NEMÁTE DOST A CHCETE POTRÁPIT VAŠE MOZKOVÉ ZÁVITY JEŠTĚ JEDNOU, MŮŽETE SE PUSTIT TŘEBA DO RÉBUSU S HLEDÁNÍM TOTOŽNÝCH MOTÝLŮ.

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Meta používá vaše fotky z Instagramu a Facebooku k tréninku umělé inteligence

Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, ohlásila, že použila veřejné obrázky a příspěvky z těchto sociálních médií k tréninku svého nové umělé inteligence.

Největší nákupní centrum světa je v Íránu a vypadá jako malé město

Českému srdci jsou blízké tradiční obchodní domy a krámky, kde se člověk může nechat unést vůní čerstvě upečeného pečiva či dobové atmosféry, ačkoli i my jsme už v posledních letech podlehli lásce k supermarketům. Co když vám povíme o jednom obchodním domě, vedle kterého vypadají i naše největší obchodní centra jako skromné krámečky.

Tálibán představil první afghánské supersportovní auto

Nedávno se afghánská vláda vedená hnutím Tálibán dostala do pozornosti médií, když představila zcela mimořádný výtvor – první afghánský supersportovní vůz s názvem Mada 9.

Sokolík bornejský se pyšní titulem nejmenší pták světa, přes svou roztomilost je to nebezpečný dravec

Ve světě ptactva se většina lidí zajímá o obrovské dravce typu orla, ale my se dnes vydáme na cestu za tajemstvím, kterého ptáčka příroda stvořila jako toho nejmenšího. Je jím Sokolík bornejský.

Kanadská robotická firma představila nejrychlejší boty světa

Z Pittsburghu dorazila zpráva o revolučním vynálezu. Místní na robotiku zaměřená firma se pyšní nejrychlejšími botami na světě, kterým říká Moonwalkers. A slibuje, že jejich užíváním se zvýší rychlost naší chůze až o 250 %.

Slepá japonská vědkyně vymyslela AI kufr pro zrakově postižené

Obyvatelé proslulé říše vědy a techniky, známé jako Japonsko, jsou svědky vznešeného pokroku, jenž nezřídka vyráží dech a otevírá nové obzory v lidském snažení. V nedávné době se na scéně zjevil výtvor, jenž neslouží pouze jako praktický společník, nýbrž rovněž jako význačný symbol lidského ducha a jeho nezlomné touhy překonávat překážky osudu. Jedná se o "AI kufr," technologický úspěch, jenž nese pečeť vynikající slepé vědkyně Chieko Asakawa.

Jaký vliv má testosteron na velikost penisu

Oceňme duchaplnou vědu, která zkoumá tajemství testosteronu, hormonu známého svou neodmyslitelnou spojitostí s mužstvím. Jeho vliv na tělo muže nelze přecenit. Dostatečné množství přirozeného testosteronu v těle může mít pozitivní vliv na různé aspekty zdraví, včetně sexuální touhy a počtu spermií. Má ale i vliv na velikost penisu?

Značky Puma a Adidas stvořila sourozenecká nenávist, co trvala i po smrti

Bavorské město Herzogenaurach je domovem dvou sportovních gigantů – značek Puma a Adidas. Historie obou těchto značek je natolik složitá a plná konfliktů, že se někdy zdá, jako by spíš vycházela přímo z dramatického filmu než z reálného života.

Kanada chystá dekriminalizaci kokainu: Otevírá to dveře novým start-upům

Kanada je další zemí, která hodlá být v přístupu k drogám více než benevolentní. Země totiž hodlá dekriminalizovat užívání kokainu.

Algoritmus vědců ze Stanfordu promění robopsy v akrobatické zázraky

Výzkumníci na Stanfordově univerzitě a Šanghajském institutu Qi Zhi představili revoluční algoritmus, který propůjčuje robopsům nevídanou obratnost
- Reklama -