Úterý, 23 července, 2024

Zábavný IQ kvíz pro rychlé mozky: Rozmotáš do minuty žirafí krky? 99% lidí to tak rychle nedá

Mohlo by vás zajímat

Připravili jsme pro vás zábavný kvíz, který prověří především Vaši rychlost a postřeh. Na obrázku vidíte čtyři žirafy, kterým se nepříjemně zamotaly dlouhé krky do sebe. Vaším úkolem je krky rozmotat a přiřadit správně těla k hlavám.

- Reklama -

Úkol by sám o sobě těžký nebyl, kdybyste na něj měli více času. Minuta je termín šibeniční a 99% lidí rébus nestihne vyřešit.

Co se vám odehrává v mozku, když rozplétáte žirafám hlavy?

Luštění tomto kvízu způsobuje vysokou míru kognitivního zatížení. Tyto činnosti aktivují mnoho různých oblastí mozku, včetně čelních laloků, parietálních laloků a hipokampu.

Čelní laloky jsou zodpovědné za plánování, rozhodování a řízení pozornosti. Parietální laloky zpracovávají senzorické vjemy a pomáhají s orientací v prostoru. Hipokampus je klíčovou oblastí mozku pro učení a paměť. Zapojuje se při zpracování a uchovávání informací o cestě labyrintem a při navigaci v prostoru.

Mozek aktivuje zaráz tyto oblasti a vytváří nové neuronální spoje mezi nimi. Pravidelným tréningem a luštěním podobných kvízů se nám zlepší i schopnost řešit problémy v běžném životě. Když na rébus přijdeme, máme ze sebe dobrý pocit, v mozku se uvolní dopamin, hormon spojovaný s pocitem odměny a uspokojení.

Proč má žirafa tak dlouhý krk?

Vlastně nikdo přesně neví…

Krk je signifikantním znakem těchto monumentálních přežvýkavců a činí z žiraf naprosto jedinečná zvířata. Existuje několik teorií, které se snaží vysvětlit, proč matka příroda tuto podivnou anomálii vytvořila.

Nejrozšířenější teorie tvrdí, že je to kvůli boji o potravu. Žirafy žijí v oblastech savan se stromy s vysokými kmeny. Aby žirafy dosáhly na listy v korunách, protáhly se jejich krky až do výšky šesti metrů. Tento způsob krmení žirafy staví do výhody oproti jiným býložravcům, kteří se živí trávou a listy z nízkými keřů a rostlin.

Další teorie říká, že dlouhý krk umožňuje žirafám chladit tělo v horkém africkém klimatu. Díky vysokému postavení hlavy žirafí tělo lépe pracuje s ochlazováním a cirkulací krve, a žirafy tak minimalizují riziko úpalu.

Nicméně, přesný důvod, proč žirafy mají tak dlouhý krk, stále není zcela jasný, a vědci na téma stále diskutují a výzkum pokračuje.

CHCETE-LI SI VYZKOUŠET DALŠÍ KVÍZ SE ZVÍŘATY, BUDE SE VÁM LÍBÍT TENTO S MRAVENEČNÍKY LOVÍCÍMI MRAVENCE.

Správné řešení je: a-3, b-2, c-4, d-1, e-5

- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.

Neuvěřitelný příběh fenky Bobbie: Za milovanou rodinou ušla víc než 4 tisíce kilometrů

Když se v srpnu roku 1923 rodina Braizerových vydala na dovolenou k příbuzným do daleké Indiany, malý skotský ovčák Bobbie u toho neměl chybět. Byl to pes obyčejného vzhledu, ale s neobyčejným srdcem. Když se pak rodině ztratil, vyrazil na dlouhou, strastiplnou cestu, aby ji znovu našel. Nikdo přitom netušil, jak neobyčejný příběh tím tenhle pejsek začal psát.

Stručná historie loveckých psů: Pomáhají lidem už více než 20 tisíc let

Přátelství psů a lidí má dlouhou historii. A jedním z hlavních důvodů, proč se tohle kamarádství budovalo po dlouhá staletí, byl dozajista lov.
- Reklama -