Pátek, 6 září, 2024

Félicette, kočičí astronautka: Málem zapomenutá hrdinka Země se nakonec dočkala pocty

Mohlo by vás zajímat

Na fotografiích nevypadá příliš šťastně. Možná ale její zaskočený výraz způsobila skutečnost, že měla v mozku implantovanou elektrodu. Ovšem takhle se o slavné kočičí hrdince nesluší přemýšlet. Člověk si raději představuje, že kočka Félicette byla statečná. Měli bychom to tak dělat. Tuhle toulavou kočku zachráněnou z pařížských ulic povolali národní povinnosti do francouzského vesmírného programu… Ä zatím je stále jedinou kočkou, která se kdy vydala do ionosféry. A pak se vrátila zpátky.

- Reklama -
- Reklama - Google

Cestování zvířat do vesmíru předcházelo to lidské. Tuhle informaci si většinou každý spojí se jménem Laika. Sovětský svaz totiž vyslal do vesmíru takto pojmenovaného toulavého moskevského psa. A následně se z tohohle psa stal podle wikipedie vyznamenaný národní hrdina. Stejně tak se vedlo i šimpanzovi Hamovi. Ten sloužil pro americký vesmírný program. A po konci své služby byl slavně pohřben v Mezinárodní vesmírné síni slávy v Novém Mexiku, píše australiangeographic.com.

A pak tu byla Francie, která vyslala do vesmíru první (a zatím jedinou) kočku. Ta byla na rozdíl od svých zvířecích kolegů až do doby před několika lety ignorována a téměř zapomenuta.

Kdo vlastně byla tato kočka hrdinka?

Z pařížských ulic se tato kočička dostala do výšin, kterých kočičí druh nikdy nedosáhl. Dne 24. října 1963 se Félicette vznesla 130 mil nad Zemi na francouzské raketě Véronique AG1 poháněné kapalným palivem. Vznesla se vysoko nad alžírskou saharskou poušť. O pouhých patnáct minut později se vrátila, již jako vyznamenaná hrdinka svého národa.

Po přistání francouzští vědci ze Vzdělávacího centra leteckého a lékařského výzkumu (CERMA) zkoumali Félicettiny mozkové vlny, aby zjistili, zda se od své cesty vůbec změnila. Ačkoli o jejich výsledcích – ani o Félicettině dalším osudu – není mnoho známo, CERMA uvedlo, že Félicette byla „cenným přínosem pro výzkum“.

Nakonec se o její památku musela postarat veřejnost. V říjnu 2017 zahájil na Kickstarteru sbírku na její sochu nadšenec Matthew Serge Guy. Více než 1 100 mecenášů věnovalo na Félicettinu počest 57 000 dolarů. A v prosinci minulého roku se tak první vesmírná kočka dočkala své zasloužené sochy.

- Reklama - Google
- Reklama -

Podobné články

- Reklama -

Také jsme psali

Válka dronů už není sci-fi: V Severní Dakotě poslali bojovat s kriminalitou do ulic ozbrojené stroje

Dle ministerstva obrany je nesmrtící, neboli neletální zbraň je definovaná jako:„Neletální zbraně (Non-Lethal Weapons) jsou takové zbraně, které mají na určitou dobu vyřadit z...

Dopisy starořímského vojáka matce ukázaly armádní zvyklosti ve zcela novém světle

Dopis nese datum února roku 108 n. l. a Apollinarius ho odeslal matce Tasoucharion do egyptské Alexandrie z Bostry v Arábii, kde působil...

Abraham Lincoln: Největší hvězda wrestlingu své doby. Věděli jste, čím se v mládí živil nejslavnější prezident USA?

Při pohledu na známou podobiznu důstojného muže s plnovousem by málokoho napadlo, že se před započetím politické kariéry se živil jako profesionální zápasník. A...

John Lennon a jeho smrt: Co vedlo Marka Davida Chapmana k jeho činu?

Co vedlo samozvaného zbožného křesťana Marka Davida Chapmana k tomu, aby vypálil ze své zbraně a zabil člověka, kterého předtím v životě nepotkal? Chapman,...

Historické testy mužnosti: Brutální přechodové zkoušky plné bolesti, krve či nahoty

Stát se mužem v České republice znamená buď dovršení 18 let, ztrátu panictví nebo nástup do prvního zaměstnání. Snadné, že? V některých částech světa...

Frederic Chopin chtěl, aby z něj vyřízli srdce a uchovali ho. Nakonec ukázalo, jak zemřel

Srdce slavného skladatele zažilo po Chopinově smrti velké přesuny.

CIA vyvinula v 70. letech špionážní vážku na odposlouchávání Rusů

V sedmdesátých letech minulého století se úřad CIA pro výzkum a vývoj chopil nevídaného úkolu. Vyvinul drobné odposlouchávací zařízení v podobě vážky.

Rusové využívají k obraně Sevastopolu i delfíny

Delfíni, ti hraví mořští tvorové známí svou chytrostí, se čím dál častěji stávají rekruty ruského vojenského námořnictva. Hlídají momentálně především námořní základnu v Sevastopolu na Černém moři. Tento krok má za cíl odradit potápěče od přiblížení k základně.

Geny netopýrů mohou obsahovat klíč k léčbě covidu a rakoviny

Vědci se pokouší odhalit záhadný genom netopýrů, díky kterému jsou tito tvorové obdařeni neobyčejnou odolností vůči covidu i rakovině. Odborníci kvůli tomu studují netopýry už řadu let v naději, že se jim povede tajemnou netopýří imunitu přenést i na lidi.

Spojené Arabské Emiráty chtějí postavit podmořskou rychlodráhu do Indie

Třeskuté město Mumbai v Indii a přístavní perla Fujairah ve Spojených Arabských Emirátech (SAE) se propojí prostřednictvím podmořské rychlodráhy.
- Reklama -